عطامحمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان در پیامی که به مناسبت فرا رسیدن عید سعید قربان منتشر کرده، ضمن شادباش عرض کردن ایام عید، به مسئله روند صلح، بحران کرونا، امنیت و تحولات درون‌حزبی در جمعیت اسلامی پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری دید، رییس اجرایی جمعیت اسلامی در این پیام آرزو کرده که آتش‌بس موقت عید پیش زمینه‌ای برای دست یافتن به صلح دایمی در کشور شود.

متن کامل پیام:

پیام سترجنرال عطامحمدنور، رییس شورای اجرایی جمعیت اسلامی در پیوند با فرا رسیدن آخرین عید سعید قربان قرن چهارده خورشیدی (۱۳۹۹)

فرا رسیدن عید سعید قربان، این جشن همدلی مسلمانان را به رهبری حکومت افغانستان، رهبران معظم جهاد و مقاومت کشور، سران احزاب سیاسی، نیروهای فداکار دفاعی و امنیتی، خانواده های معظم شهدا، مردم آزاده و سربلند کشور، هموطنان مهاجر ما در خارج از کشور و تمام مسلمین جهان شادباش و مبارک‌باد عرض می‌کنم.

عید امسال در شرایطی فرا رسیده است که مصیبت کرونا دامنگیر جامعه بشری شده و همچنان به عنوان یک تهدید در‌ برابر جوامع انسانی قرار دارد. کرونا نه تنها امنیت روانی، نظم‌‌ اقتصادی – اجتماعی و روال زندگی را بهم زده است که رابطه های اجتماعی را نیز به شدت متاثر ساخته است. از همه‌‌ هموطنان عزیزم صمیمانه آرزو دارم که در کنار رعایت نکات صحی، عید را در خانه های شان تجلیل کنند و از رفت و آمد به خانه های همدیگر به خاطر مراقبت از صحت خویشتن، خود داری نمایند. خوب‌ترین تجلیل از عید در شرایط کنونی، مراقبت از سلامتی ماست.

هموطنان عزیز !

چنانچه آگاهی دارید، روند گفت‌وگوهای صلح به عنوان یک رویداد مهم ملی، جریان دارد و تمام پیش زمینه‌های مذاکرات میان افغان‌ها از سوی دولت افغانستان عملی شده است. در تداوم همین روند، تحریک طالبان آتش‌بس سه روزه را در‌‌ ایام عید اعلان کردند که یک رویکرد نیک و درخور قدر دانی است و آرزو دارم که این آتش‌بس به عنوان مقدمه‌ نیک در‌جهت دست یابی به صلح دایمی، تمدید گردد و زمینه‌ گفت‌وگو میان افغان‌ها بیشتر از پیش فراهم گردد. لازم به ذکر است که مساعی ایالات متحده امریکا و فرستاده ویژه وزارت خارجه آن کشور و‌ همچنین تلاش سایر کشور ها و جریان ها ‌در این راستا قابل قدر و درخور ستایش است.

افغانستان امروز در کنار کرونا با مصیبت فقر، بیکاری، جنگ، نفاق و ده ها مصایب دیگر نیز روبرو است که مقابله با همه‌‌ این‌ها نیازمند ساز وکار منظم و برنامه ریزی‌های منسجم و در‌کنار آن به تلفیق دیدگاه جمعی و وحدت ملی همه‌ مردم این کشور نیازمند است. فساد در تمام سطوح به یک برنامه مبارزاتی مدون و جامع که هیچ خط و نشانی را از چشم دور نداشته باشد، نیاز دارد. در کنار آن مدیریت وضعیت اجتماعی – اقتصادی پیش آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا نیز به برنامه ریزی دقیق و شمرده شده و مدیریت درست رهبری حکومت ضرورت دارد که با تشخیص سطوح مختلف نیازمندان و مطالعه درست برنامه عمل آن، اقدامات لازم را روی دست گیرند.

هم‌دیاران عزیز!

همان طوری که در جریان هستید جمعیت اسلامی یکی از احزاب مقتدر و فراگیر ملی است که در نیم قرن اخیر همواره در محور تحولات سیاسی قرار داشته است.

حفظ اقتدار و نفوذ جمعیت نیازمند این است که این حزب از نگاه تشکیلاتی بازسازی شود و زمینه برای حضور موثر تمام اقشار – به ویژه قشر جوان و نخبه کشور – در آن فراهم گردد.

تصمیمی را که بیشتر از دوثلث اعضای رهبری این حزب اتخاذ نمود، زمینه سازی برای برگزاری کنگره جمعیت، بازسازی و نوسازی تشکیلاتی این حزب و هم چنان حضور موثر و مفید جمعیت اسلامی در پروسه صلح و مشارکت در حکومت بود.

ما ناگزیر شدیم در جمعیت اسلامی میان یک فرد و مصالح سازمان، گزینه دومی را انتخاب کنیم. شورای رهبری مقدمات برگزاری کنگره یا مجمع عمومی حزب را در دستور کار دارد و «کمیته برگزاری مجمع عمومی» که به امضای رهبر شهید مشروعیت داده شده است تا هنوز چندین جلسه‌ای را در این راستا برگزار کرده اند که بدون شک برای شماری از کسانی که حزب را مالکیت فردی می‌پنداشتند، خبر خوشی نیست، اما برای اکثریت اعضای این حزب در داخل و خارج از کشور، برگزاری کنگره، آرمان دیرینه شان است که بزودی محقق خواهد شد.

وطنداران عزیز ‌و ارجمندم !

نا‌امنی و جنگ در تمام کشور به خصوص در ولایات شمال هر روز بهترین فرزندان این کشور را قربانی میگیرد که من در حد توانایی و امکانات شخصی و با استفاده از روابطم در سطوح مختلف حکومت، در جهت حمایت از امنیت کشور و مردمم تلاش کرده‌ام. در‌ کنار جنگ جبهه‌ای، نا‌ آرامی های درون شهری نیز از مشکلات دیگر شهروندان این کشور به خصوص در ولایات شمال و بصورت ویژه در بلخ است که هر روز گزارش‌های آن را مرور می‌کنم و از رنجش خاطر هموطنانم به شدت متاثر می‌شوم. مزار شریف که روزگاری به عنوان امن ترین شهر کشور، شهره عالم بود، نباید اجازه بدهیم که دستخوش حوادث متعدد و حتا مرگ جوانان ما به خاطر حفاظت از گوشی‌های همراه شان شود. شهر های دیگر کشور نیز نیازمند برنامه مدون امنیتی برای جلوگیری از نا آرامی‌های اجتماعی است که به هیچ صورت بدون همکاری مستقیم مردم و تلاش فراوان نیروهای امنیتی ممکن نیست به این آرزو دست پیدا کنیم. امید وارم تلاش‌های مسئولین امنیتی در‌ مزارشریف به خصوص برنامه ریزی جدید امنیتی مسئولان بلخ که نتایج ابتدایی آن امیدوار‌ کننده است، مورد حمایت جدی مردم قرار گیرد.

امیدوارم روزهای عید آغاز خوشبختی مردم ما و پایان تمام بدبختی‌هایی باشد که هر روز آن را تجربه کرده‌ایم. به صلح که آرزو و نیاز جدی ما است دست پیدا کنیم و هر روز ما عید دیگری باشد.

هر روز تان عید و عید تان سرشار از سرور.

کد خبر: 72697