وزارت امور خارجه ایران با استقبال از شروع گفت‌وگوهای میان‌افغانی در دوحه، ابراز امیدواری کرده که مذاکرات با حفظ دستاورد‌های ارزشمند مردم افغانستان منجر به توافق مطلوب و پایدار گردد.

به گزارش خبرگزاری دید، وزارت امور خارجه ایران امروز شنبه(۲۲ سنبله) در بیانیه‌ای از شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی استقبال کرده و ابراز امیدواری نموده که این گفت‌وگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع میان افغان‌ها به نتایج مطلوب خود برای استقرار صلح و ثبات دایمی در افغانستان و امنیت در منطقه منجر گردد.
در بیانیه آمده است: «جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که حل مشکلات در افغانستان راه حل نظامی نداشته و ادامه حضور نیروهای خارجی یکی از علل اصلی تداوم جنگ در افغانستان می‌باشد. تمامی مسائل و معضلات در افغانستان تنها از طریق گفت‌وگو و مذاکره قابل حل و فصل هستند و خروج مسئولانه نیروهای خارجی پیش نیاز غیرقابل اجتناب برای رسیدن به صلح و امنیت در آن کشور است».
این وزارت با بیان این که صلح پایدار در افغانستان برقرار گردد تا مهاجرین افغان بتوانند به کشور خود بازگشته و سهم خود را در بازسازی و ترقی این کشور ایفا کنند.
بیانیه افزوده است: «جمهوری اسلامی ایران امیدوار است دولت، گروه‌های سیاسی و طالبان بتوانند با حفظ دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان از جمله قانون اساسی، ساختارهای مردم سالارانه، مشارکت سیاسی فراگیر و حقوق و کرامت زنان و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی به توافقی پایدار دست یابند که متضمن صلح، آرامش، رفاه و سعادتمندی مردم افغانستان باشد و به نوبه خود باعث شود مهاجرین افغان به کشور خود بازگشته و سهم خود را در بازسازی، رشد و ترقی افغانستان ایفا نمایند».
ایران همچنان با اعلام آمادگی مجدد برای آن که همچون گذشته به پیشبرد روند صلح در افغانستان کمک کرده و امکانات و توانمندی‌های خود را بدین منظور در اختیار برادران و خواهران افغان قرار دهد، هر گونه فرصت‌طلبی سیاسی و سودجویی کاسبکارانه، به ویژه استفاده دولت امریکا برای بهره برداری‌های انتخاباتی از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را به شدت محکوم کرده و آن را مخل این گفت‌وگوها دانست.

کد خبر: 75099