یک گزارش تحقیقی آسوشیتد پرس افشا کرده که امیر نشین قطر در سال ۲۰۱۰ یک جاسوس سیا را به نام «کوین چاکر» استخدام کرده و تلاش نموده‌اند که از پیشنهادات رقبای کسب میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ اطلاعاتی به دست آورند.

به نقل از یورونیوز، «کوین چاکر» در آن سال در مقام کارآگاه خصوصی با دولت قطر قرارداد بسته است. با این حال، همکاری یک افسر سابق سیا با دولت قطر در جهت کسب میزبانی می‌تواند عواقبی برای این امیرنشین و همچنین سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده داشته باشد.
اسناد و مدارک اصلی خبرگزاری آسوشیتدپرس در این افشاگری، مصاحبه و شهادت همکاران سابق این کارمند سیا و همچنین ایمیل‌های هک شده‌ای است که بین آقای چاکر و مقامات قطری رد و بدل شده‌ است.
کوین چاکر با استخدام زنی جذاب که از دو عکاس خبری، اطلاعات ارزشمندی درباره دیگر میزبان‌ها به دست می‌آورده، اقداماتش را آغاز می‌کند. پس از آن حتی به نظر می‌رسد چندین تماس تیلفونی با یکی از مقامات ارشد فیفا در آن‌زمان و پیش از رای‌گیری سال ۲۰۱۰ صورت گرفته است.
آسوشیتدپرس همچنین مدعی است که بررسی مدارک داخلی یکی از شرکت‌های منسوب به کوین چاکر نشان می‌دهد که «او به مقامات قطری قول داده که می‌تواند به آنها در حفظ تسلط بر جمعیت قابل توجه کارگران خارجی کمک کند».
یکی از مهم‌ترین انتقادهایی که در طول این سال‌ها به قطر صورت گرفته شرایط سخت کارگرانی است که جانشان را بر سر ساخت استدیوم‌ها گذاشتند. روزنامه گاردین پیش از این افشا کرد که دست کم ۶۵۰۰ کارگر خارجی در قطر به دلیل شرایط سخت کاری و گرما جانشان را در حین انجام وظیفه از دست داده‌اند.
مقامات قطری همواره منکر این ادعاها هستند.
این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس تنها ۲.۸ میلیون نفر جمعیت دارد که البته تنها ۳۰۰ هزار نفر از آنها ملیت قطری دارند. افشاگری‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس هنوز هیچ واکنشی از سوی قطر و همچنین مقامات فیفا نداشته است.
تنها کوین چاکر که شرکتی در دوحه، پایتخت قطر باز کرده دربیانیه‌ای مدعی شد که او و شرکتش هرگز هیچ دخالتی در اقدامات محرمانه غیرقانونی نداشته‌‌اند. این افسر سابق سیا درخواست‌ها برای مصاحبه را هم رد کرد و در بیانیه‌اش نوشت که برخی از مدارک افشا شده توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس جعلی هستند.

کد خبر: 99554