اداره هوانوردی ملکی می‌گوید که میزان پروازهای عبوری از فضای افغانستان ۲۵ درصد افزایش یافته است

اداره هوانوردی ملکی می‌گوید که میزان پروازهای عبوری از فضای افغانستان ۲۵ درصد افزایش یافته است
به گزارش خبرگزاری دید، محمد قاسم وفایی‌زاده رییس هوانوردی ملکی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که با بروز تنش‌های جدید در منطقه ۲۵ درصد پروازهای عبوری از فضای افغانستان افزایش یافته است.
او افزوده که بعد از این تنش‌ها سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی جهان (ایکاو) و انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (آیاتا) از افغانستان و شمار دیگری از کشورهای منطقه خواست تا در زمینه پذیرش پروازهای عبوری بیشتر از فضای شان همکاری نمایند.
آقای وفایی‌زاده همچنین گفته که اداره هوانوردی افغانستان با اعلام آمادگی، اکنون عملاً پذیرای پروازهای عبوری شرکت‌های هوایی جهان از فضای کشور بوده که به دلیل مشکلات امنیتی در فضای ایران ‌و خلیج فارس تغییر مسیر داده‌اند.
به گفته او، این اداره با در اختیار داشتن فناوری لازم آمادگی کامل برای تسهیل پروازهای عبوری بیشتر را دارد ‌‌و نقش موثری را در مدیریت جریان ترافیک هوایی و سیستم حمل و نقل هوایی منطقه ایفا خواهد کرد.
براساس آمارها، روزانه به طور متوسط بیشتر از ۲۶۱ پرواز عبوری از فضای افغانستان انجام می‌شود که سالانه به بیشتر از ۹۵ هزار پرواز می‌رسد.
گفته می‌شود که سال گذشته افغانستان بیشتر از ۶۶ میلیون دالر از بابت پروازهای عبوری درآمد داشته است.
پیش از این، انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی با در خواست اداره هوانوردی ملکی افغانستان به افزایش ۲۵۰ دالر در هزینه حق‌العبور هر پرواز عبوری از فضای افغانستان موافقت نموده و این هزینه از اول سال روان میلادی از ۷۰۰ دالر در هر پرواز به ۹۵۰ دالر افزایش یافته است.
بعد از ترور قاسم سلیمانی و هدف قرار گرفتن پایگاه‌های امریکا در عراق، شماری از کشورهای منطقه پرواز بر فضای ایران و عراق را متوقف کردند.

کد خبر: 62144