وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و کمیته هالند، تفاهم‌نامه‌ای را به منظور کمک به مالداران آسیب‌پذیر امضا کردند.


به گزارش خبرگزاری دید، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرده است که این تفاهم‌نامه توسط انوارالحق احدی و ریموند بریسکو رییس اجرایی کمیته هالند برای افغانستان به امضا رسید.
انوارالحق احدی می‌گوید که براساس این تفاهم‌نامه به ارزش ۱۵۴ میلیون افغانی به مالداران آسیب‌پذیر به ویژه به مالداران کوچی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا متضرر شده‌اند، از طریق پروژه کلپ کمک می‌شود.
آقای احدی افزود که این مبلغ توسط صندوق بین‌‌المللی توسعه زراعت یا «IFAD» تمویل می‌گردد. به گفته‌ وزیر زراعت، از طریق این کمک یک‌هزار متریک‌تُن خوراکه حیوانی به مالداران آسیب‌پذیر در مناطق مختلف کشور توزیع و پانزده کلینیک جدید حیوانی ساخته می‌شود.
وزیر زراعت، آبیاری و مالداری گفت که هرچند این هزینه ناچیز است، اما تاثیرات مثبتی بر وضعیت مالداران به‌جا خواهد گذاشت.
انورالحق احدی هم‌چنین ابراز داشت که وزارت زراعت در تلاش است تا برنامه گسترده‌تری برای بهبود وضعیت مالداری در کشور راه‌اندازی کند. او گفت که در باره راه‌اندازی پروژه‌‌ای شبیه «NHLP»، در بخش مالداری کار جریان دارد و برای تمویل آن نیز با بانک انکشاف آسیایی تفاهم شده است.
در همین‌حال، حبیب‌الرحمان رییس کمیته انسجام امور کوچی‌ها، با ابراز خرسندی از اقدام وزارت زراعت و کمیته هالند برای کمک به مالداران آسیب‌پذیر به ویژه کوچی‌های مالدار، گفت که کوچی‌ها از آسیب‌پذیرترین قشر اند. او افزود که وزیر زراعت در باره وضعیت و شرایط کوچی‌ها معلومات و اطلاعات لازم دارد و از همین‌رو، وی انتظار دارد تا خدمات برای کوچی‌ها بهبود یابد.
هم‌چنین داکتر ریموند بریسکو رییس اجرایی کمیته هالند در افغانستان، می‌گوید که برنامه کمک به مالداران آسیب‌پذیر به صورت مشترک توسط این کمیته و پروژه «کلپ» مربوط به وزارت زراعت، به پیش برده می‌شود. آقای بریسکو گفت که شیوع ویروس کرونا، بر تمام صنایع و کارها تاثیر گذاشته اما مالداران و خانواده‌های فقیر را در مناطق دور افتاده، بیشتر آسیب‌پذیر ساخته است.

کد خبر: 90052