جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری که پس از ۱۴ ماه تبعید پس از چاشت امروز وارد کابل شد، در سخنرانی خطاب به هوادارانش گفت که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری نزدیک است و با رای تان سرنوشت خود را رقم بزنید.جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری که پس از ۱۴ ماه تبعید پس از چاشت امروز وارد کابل شد، در سخنرانی خطاب به هوادارانش گفت که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری نزدیک است و با رای تان سرنوشت خود را رقم بزنید.
به گزارش خبرگزاری دید، جنرال دوستم که در کاخ صدارت سخنرانی داشت، به نکاتی همانند: روند صلح، انتخابات، امنیت و بازداش نظام‌الدین قیصاری اشاره کرده و گفت که برای او مهمترین وظیفه تامین صلح است.
جنرال دوستم می‌گوید: حادثه‌ای که درفاریاب صورت گرفت او حرکت یک حرکت عادلانه نبود یک حرکت غلط بود که بعضی‌ها به خاطر این که منفعت شخصی شان درخطر بود، یک راپورغلط را به دولت داده بود که نظام‌الدین را گرفتار کنند.
آقای دوستم در مورد صلح و روند مذاکره با مخالفان مسلح دولت، گفت:« صلح خیلی مهم است، بسیار گپ مهم است که صلح صلح صلح گفته ما در چوکی بنشینیم در خانه نشسته صلح گفته صلح بگوییم، صلح تامین نمی‌شود.»
در همین حال، استاد عطا محمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان گفت: برگشت جنرال دوستم بدون فشار قابل حل نبود، اعتراضات شما مردم در زیر آفتاب سوزان باعث شد که این مشکل حل شود.
نورمی‌گوید: این مشکل به سادگی حل نمی‌شد، تلاش ایتلاف ملی و اعتراضات شما مردم باعث شد که رییس جمهورمجبور شود تا واقعیت‌ها را قبول کند؛ من از رییس جمهور تشکر می‌کنم.
از سویی هم، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی گفت: برگشت جنرال دوستم برابری و برادری را تضمین می‌کند که ماهم به خاطر حفظ وحدت ملی برای برگشت جنرال دوستم تلاش کردیم.
آقای محقق از مخالفان مسلح دولت نیز خواست که به روند صلح پیوسته و برادر کشی را کنار بگذارند.
گفتنی است که محمد محقق، عطا محمد نور و لالی حمیدزی از برگزاری همایش ایتلاف بزرگ ملی در جریان همین هفته خبر داده و تاکید کردند که برگزاری این همایش به خاطر برگشت جنرال دوستم به عقب افتاده بود.


کد خبر: 33072