نویسنده:

اندرو میتروویسا

منبع:

الجزیره

نام «جورج دبلیو بوش» مترادف با رنج و مشقت‌های وصف ناپذیر زنان، دختران، کودکان و مردان عراق و افغانستان طی دو دهه گذشته است

جورج بوش قاتل جمعی است. او اکنون باید در کنار «راتکو ملادیچ»، قصاب بوسنی، یک تخت در زندان لاهه داشته باشد و تا حالا باید چندین جلد کتاب در زندان می‌نوشت نه اینکه آزاد بچرخد و درباره اوضاع افغانستان مصاحبه کند. اما همانطور که همه می‌دانیم، جهان جای عادلانه‌ای نیست. بنابراین مثل همه روسای جمهور پیشین امریکا که در داخل و خارج مرتکب جنایت شدند و قسر در رفتند، جورج بوش هم الان آزاد و در حقیقت بی‌خیال و بی‌دغدغه است.
برای من غیر قابل تصور است که فردی اینچنین قدرتمند که به تنهایی مسئول دو جنگ خودساخته فاجعه بار است که باعث درد و رنج بسیاری از انسان‌های بیگناه در نقاط مختلف شده است، بتواند در خلوت خود آرامش داشته باشد و لحظه‌ای شاد باشد.
جورج بوش و مشاورانش حداقل یک بار می‌بایست به خاطر دروغ‌هایی که به آغاز جنگ‌های خانمان سوز منجر شده به چالش کشیده می‌شدند و مواخذه می‌شدند. چرا که اکنون دو دهه بعد از توهمات فاجعه بار و حماقت‌های مرگبار و کشنده بوش، نتایج این دروغ‌های ساختگی آشکار است؛ میلیونها نفر کشته و به لحاظ فیزیکی و روحی زخم خورده هستند. جان‌های بی‌شمار دیگری در اردوگاه‌های پناهجویان از بیماری یا آسیب‌های دیگر از بین رفته‌ و کشورهای زیادی درگیر خشونت، افراط گرایی و فرقه گرایی شده و در ناامیدی و ویرانی مطلق به سر می‌برند و در افغانستان طالبان دوباره در حال احیای خود هستند تا مجدداً سلطه یابند.
بوش همچنین می‌توانست در زمینه نقشش در مهندسی پروژه آدم ربایی جهانی موسوم به پروژه «بازگردانی»، تحت فشار قرار بگیرد. در این پروژه باندهای تبهکار امریکایی اقدام به ربایش مردان مسلمان و بازگرداندن آنها به سیاه چال‌های مخوف در عراق و یا جاهای دیگر می‌کردند و طی آن انواع و اقسام شکنجه، تجاوز جنسی، شوکهای الکتریکی، حمله با سگ و در نهایت قتل را مرتکب می‌شدند. گویی که هیچکدام از این جنایات رخ نداده و در عوض بوش به تصمیم دولت امریکا برای خروج باقیمانده نظامیان امریکایی و ناتو از افغانستان اعتراض می‌کند.
بوش در مصاحبه با یک شبکه آلمانی این تصمیم امریکا و ناتو را اشتباه محض خوانده است. او در پاسخ به سوال مجری شبکه دویچه وله درباره این که آیا اقدام امریکا و ناتو برای خروج از افغانستان اشتباه است، گفت: «بله به نظر من اشتباه است چرا که عواقب آن به طرزی غیرقابل باور، بد خواهد بود و من (درباره این موضوع) ناراحت هستم».
آنچه که باورنکردنی به نظر می‌رسد این ایده دیوانه وار بوش است که معتقد است اشغال نظامی عراق و افغانستان بر سرنوشت مردم این دو کشور تاثیر نجات بخش داشته است! بوش با کمک مشتاقانه رسانه یک کمپین خاموش برای مبرا کردن خود از پیامدهای ویرانگر جنگ‌های خانمانسوز عراق و افغانستان و شهرت ناپاک خود راه انداخته است. نام «جورج دبلیو بوش» مترادف با رنج و مشقت‌های وصف ناپذیر زنان، دختران، کودکان و مردان عراق و افغانستان طی دو دهه گذشته است.

کد خبر: 94538