وزارت خارجه ایران با نشر بیانیه‌ای از ایده دبیر کل سازمان ملل متحد برای برقرار آتش‌بس سراسری در افغانستان حمایت کرده و آن را فرصتی برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ دانسته است.

وزارت خارجه ایران با نشر بیانیه‌ای از ایده دبیر کل سازمان ملل متحد برای برقرار آتش‌بس سراسری در افغانستان حمایت کرده و آن را فرصتی برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ دانسته است.
به نقل از سفارت ایران در کابل، وزارت خارجه ایران با نشر بیانیه‌ای در پیوند به خواسته اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس سراسری در افغانستان، از آن حمایت کرد.
در بخشی از این این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران به دلیل همسایگی با افغانستان و حضور میلیون‌ها مهاجر افغانستانی در ایران از چهل سال پیش تا کنون با شرایط حاضر افغانستان بیشترین شناخت را دارد از اجرایی شدن ایده دبیرکل در برقراری آتش‌بس سراسری در افغانستان کاملاً حمایت نموده و از تمام گروه‌های مسلح در این کشور می‌خواهد با تصمیم شجاعانه خود در قبول آتش‌بس سراسری در افغانستان و ایجاد محیطی امن برای مبارزه با ویروس کرونا فصل نوینی را در تاریخ افغانستان بگشایند.
متن کامل بیانیه:
بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حمایت از ایده دبیرکل سازمان ملل متحد در ضرورت برقراری آتش‌بس در افغانستان
وزارت امور خارجه ج.ا.ایران از ایده دبیرکل سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس سراسری در افغانستان حمایت به عمل آورده و آن را فرصت مناسبی برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ می‌داند.
جمهوری اسلامی ایران خود را با ایده نیک جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در اعلام آتش‌بس جهانی در همه جنگ‌ها و پرداختن به مبارزه با ویروس کرونا که بی‌رحمانه تمام انسان‌ها را بدون توجه به نژاد، جنس، سن، قوم و مذهب مورد حمله قرار داده است، شریک می‌داند.
از آنجا که جمهوری اسلامی ایران به دلیل همسایگی با افغانستان و حضور میلیون‌ها مهاجر افغانستانی در ایران از چهل سال پیش تاکنون با شرایط حاضر افغانستان بیشترین شناخت را دارد از اجرایی شدن ایده دبیرکل در برقراری آتش‌بس سراسری در افغانستان کاملا حمایت نموده و از تمام گروه‌های مسلح در این کشور می‌خواهد با تصمیم شجاعانه خود در قبول آتش‌بس سراسری در افغانستان و ایجاد محیطی امن برای مبارزه با ویروس کرونا فصل نوینی را در تاریخ افغانستان بگشایند.
جمهوری اسلامی ایران از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهد نیک اندیشی خود در برقراری آتش‌بس را با ابتکاری خاص در پیدا کردن پایه و اساسی محکم برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و حل مسایل سیاسی موجود در افغانستان تکمیل نماید.
جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای مشارکت در طرح‌های سیاسی که به ابتکار سازمان ملل متحد برای حل مسایل افغانستان پس از اجرایی شدن آتش‌بس سراسری پیشنهاد خواهد شد، اعلام می‌دارد.

کد خبر: 65876