مقام‌های محلی در ولایت بامیان گزارش کرده‌اند که در یک هفته‌ اخیر بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر داخلی از ساحات تاریخی، مناظر طبیعی و پارک ملی بند امیر بازدیده کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری دید، همزمان با این طاهر زهیر والی بامیان روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲۴ اسد) در پنجاه و نهمین جلسه‌ کمیته‌ پارک ملی از سرمایه‌گذاران خواسته است که به‌ منظور افزایش ظرفیت توریستی و ایجاد اماکن و مراکز تسهیلاتی و جاذبه‌های گردشگری در پارک ملی بند امیر سرمایه‌گذاری کنند.
آقای زهیر حضور بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر داخلی از بند امیر و ساحات دیدنی بامیان را بی‌سابقه عنوان کرده است.
او افزوده است که با توجه به افزایش این آمار، لازم است اداره‌ محلی و ادارات ذیربط برای پذیرایی بهتر از گردشگران و توسعه‌ گردشگری مدیریت سالم داشته باشند.
براساس اعلامیه‌ دفتر مطبوعاتی والی بامیان، در پنجاه و نهمین جلسه‌ کمیته‌ پارک ملی همچنان در مورد «تنظیم پارکینگ وسایط نقلیه، رعایت نظافت توسط هوتل‌داران و تقویت فرهنگ هوتل‌داری، جدیت در پاکی و نظافت تشناب‌های عمومی، مدیریت درست قایق‌ها و جلوگیری از بی‌نظمی و قیمت‌ها مطابق نرخ‌های داده‌شده‌ شهرداری، مدیریت زباله و حفظ‌الصحه‌ محیط‌زیستی و جلوگیری از نوشکن و همچنین شکار حیوانات و صید ماهی» بحث و گفت‌وگو شده است.
بند امیر در سال ۱۳۸۸ خورشیدی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست افغانستان به‌عنوان نخستین پارک ملی این کشور شناخته شد. همه ساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی از این پارک دیدن می‌کنند.

کد خبر: 52051