نویسنده:

رسول شهزاد

همه‌ساله با فرا رسیدن فصل زمستان و ریزش برف سنگین در کشور اکثر راه‌های مواصلاتی بسته شده و سرما، بی سرپناهی و فقر در سرمای زیر صفر ده‌ها هموطن ما را به کام مرگی دردناک می‌کشاند.

همه‌ساله با فرا رسیدن فصل زمستان و ریزش برف سنگین در کشور اکثر راه‌های مواصلاتی بسته شده و سرما، بی سرپناهی و فقر در سرمای زیر صفر ده‌ها هموطن ما را به کام مرگی دردناک می‌کشاند. امسال نیز با فروریختن برف، راه‌های مواصلاتی مهم و مسیرهای فرعی روستاها با شهرها بسته شده و از برخی نقاط گزارش می‌رسد که سرمای شدید تلفات انسانی نیز در پی داشته است.
به گزارش خبرگزاری دید، برفباری سنگین، سرمای شدید و نبود امکانات در نقاط مختلف کشور سبب مرگ چندین باشنده کشور شده است؛ چنانچه در چند روز گذشته ۳۹ نفر در هرات، ۴ نفر در غزنی و ۳ نفر در هلمند شده است.
کابل:


برف باری‌های زیاد و سرد شدن هوا در کابل مشکلات زیادی برای باشندگان پایتخت ایجاد کرده است، بلند رفتن قیمت مواد سوخت، از جمله گاز و چوب و زغال سنگ باشندگان پایتخت را به مشکلات عدیده مواجه ساخته است.
با ممنوعیت فروش زغال سنگ در کابل قیمت گاز مایع به شکل سرسام‌آوری بلند رفته است. هر کیلوگرام گازمایع در این شهر ۸۵ تا ۹۰ افغانی به فروش می‌رسد.
نبود امکانات گرم کننده، بلند بودن بهای مواد سوختی، آلودگی محیط زیست، سرمای شدید و عدم توجه دولت به خانواده‌های فقیر و همچنان آوارگان داخلی که در کمپ‌های محقر در کابل زندگی می‌کنند، چالش‌های جدی برای زندگی مردم پایتخت ایجاد کرده است.
هرات:


مسئولان محلی در ولایت هرات در غرب کشور می‌گویند که هشت تن از اعضای یک خانواده در منطقه «قادر آباد» والسوالی انجیل ولایت هرات در پی برفباری شدید و سرازیر شدن سقف منزل، جان باخته‌ است.
امین‌الله امرخیل فرمانده پولیس هرات با تایید این خبر می‌گوید که پولیس به همکاری مردم مصروف بیرون کشیدن اجساد قربانیان از زیر آوار است.
در همین حال، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید که شاهراه‌های هرات – اسلام قلعه، هرات – تورغندی و مسیرهای ولسوالی‌های هرات به دلیل برف‌باری مسدود است.
به گفته او، تلاش‌ها برای بازگشایی راه‌های ارتباطی هرات جریان دارد.
مقام‌های محلی هرات می‌گویند که آمادگی‌های لازم برای کمک به آسیب‌دیدگان احتمالی ناشی از سرازیرشدن سیل جریان دارد.
چند روز پیش نیز از ولایت هرات گزارش شده بود که بیش از ۳۰ معتاد در اثر سردی هوا در این ولایت جان باخته‌ است.
غزنی:


مسئولان محلی در ولایت غزنی از جان باختن دست کم چهار تن در اثر سرمای شدید در این ولایت خبر می‌دهند.
امان‌الله کامرانی معاون شورای ولایتی غزنی با تایید این خبر گفته است که در اثر شدت سرما در این ولایت، چهار تن جان باخته‌ است.
به گفته آقای کامرانی در میان این چهار تن، دو سرباز پولیس بوده که در ساحه‌ دره قیاق ولسوالی چغتو جان باخته‌.
در همین حال، یک غیرنظامی دیگر در ولسوالی ناهور و یکی دیگر در دشت قره‌باغ ولسوالی قره‌باغ، از شدت سرما جان باخته‌ است.
در جریان هفته‌ جاری هوای غزنی به شدت سرد شده و تا ۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفر پایین آمده است.
بامیان:


در نتیجه برفباری‌هایی که از شب گذشته به این‌سو در ولایت بامیان آغاز شده است، شاهراه کابل- بامیان به روی ترافیک مسدود است.
ریاست حفظ و مراقبت جاده‌های بامیان اعلام کرد که بر اثر برفباری و توفان شدید، مسیر بامیان – کابل در ساحه کوتل حاجی‌گک و نیز مسیرهای داخلی این ولایت مسدود شده ‌است.
مسئولان این ریاست گفته‌اند که برف‌باری توام با وزش باد در مسیر «کوتل قوناق»، «کوتل شاتو»، «کوتل اخضراتِ پنجاب»، «کوتل حاجی‌گگ» و مسیر‌ «پنجاب – پل بندشوی» جریان داشته و قرار پیش‌بینی‌ها ممکن است در طول روز شدت برف‌باری بیشتر شود.
این ریاست افزوده ‌است که عملیات برف‌پاکی توسط وسایط و ماشین‌های ریاست حفظ و مراقبت جاده‌های ولایت بامیان و شرکت‌های قراردادی در این ساحات آغاز شده‌ است.
قندهار:


منابع محلی از ولایت قندهار می‌گویند در پی باران‌های شدید که از روز گذشته آغاز شده، سیلاب شدید در برخی نقاط این ولایت سرازیر شده است.
این منابع می‌گویند که در نتیجه جاری شدن سیلاب‌ها در برخی از ولسوالی‌های این ولایت مکاتب تعطیل است و شبکه‌های مخابراتی نیز در بعضی از مناطق قندهار قطع شده است.
اداره هواشناسی کشور نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که در تمام ولایت‌های کشور بارش برف و باران پیش بینی می‌شود.
این ریاست همچنان گفته است که شدت بارش‌ در ولایات هلمند، قندهار، زابل، ارزگان و فراه خیلی زیاد است و امکان جاری شدن سیلاب در این مناطق می‌رود.
پروان:


در نتیجه بارش برف در ولایت پروان، ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها اعلام کرده است که شاهراه سالنگ به روی موترهای باربری مسدود است.
ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها با نشر اعلامیه‌ای گفته است که برف‌باری در هر دو طرف سالنگ‌ها جریان دارد و احتمال می‌رود که تا ۲۴ ساعت آینده ادامه یابد.

در اعلامیه آمده است که روند برف‌پاکی در دو طرف سالنگ‌ها آغاز شده است.
ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها، از رانند‌گان خواسته است تا هنگام رفت‌وآمد از شاهراه سالنگ، وسایل و تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر (چین) با خود داشته باشند.
شاهراه سالنگ یکی از معابر مهم کشور است و ۹ ولایت شمالی را به کابل وصل می‌کند.

کد خبر: 62207