خبرگزاری دید: حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران با اعلام این که دیشب به توافق خوبی با آژانس بین‌المللی انرژی اتومی دست یافته‌اند، درباره مذاکرات جاری در ویانا گفت: طرف‌های مقابل پذیرفته‌اند متن‌های پیشنهادی جدید ایران هم روی میز باشد.

وزیر خارجه ایران گفت: گفت‌وگوهای عزتمندانه از ابتدای عمر دولت در دستورکار بوده و کماکان نیز همین رویکرد با جدیت و سخت کوشی تیم مذاکره کننده دنبال می‌شود.
رییس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به نحوه تعامل ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتومی و اینکه این سازمان بین‌المللی در مقاطعی از ابزار فنی برای تاثیرگذاری سیاسی بر گفت‌وگوهای ویانا استفاده کرده، افزود: شب گذشته به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم.
امیرعبداللهیان در خصوص متن‌های پیشنهاد شده کشورش در مذاکرات ویانا گفت: این متون کاملاً مبتنی بر برجام است و هیچ چیز فرابرجامی در آنها نیست. این متنها نتیجه ده‌ها ساعت بحث و گفت‌وگو در مرکز است و رویکرد ما رفع کامل تحریم‌های برجامی در مقابل رفع نگرانی‌های مورد ادعای طرف‌های مقابل در خصوص برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران است.
او گفت: هم اکنون در ویانا بر روی دو سری از متون گفت‌وگو می شود؛ متن اول حاصل ۶ دور اول گفت‌وگوهاست. در عین حال طرف‌های مقابل پذیرفته‌اند متن‌های پیشنهادی جدید ایران هم روی میز باشد، تا از بحث و تلفیق همه اینها یک متن جمع بندی شده واحد به دست آید. در نهایت نیز این فرآیند باید به بازگشت طرف‌های مقابل به تعهداتشان منتهی شود.

کد خبر: 100610