هیئت حقیقت‌یاب دولتی که برای بررسی چگونگی قتل آمر ستار و همراهانش تعیین شده، امروز پنجشنبه ۱۹ جدی کارش را آغاز کرد.

هیئت حقیقت‌یاب دولتی که برای بررسی چگونگی قتل آمر ستار و همراهانش تعیین شده، امروز پنجشنبه ۱۹ جدی کارش را آغاز کرد.
به گزارش خبرگزاری دید، آمر ستار غوربندی از فرماندهان پیشین جهادی در حزب جمعیت اسلامی افغانستان بود. او چهار روز پیش در جریان حمله شبانه یک بخش امنیت ملی در مربوطات حوزه یازدهم امنیتی شهر کابل زمانی که مهمان حاجی حفیظ الله غوربندی بود، به قتل رسید. در این حمله، یک پسر و خواهرزاده آمر ستار و همچنین حاجی حفیظ‌الله و پسرش نیز کشته شدند.
در هیئتی که محمد اشرف غنی برای بررسی این رویداد تعیین کرده، چهار نماینده پارلمان، سه نفر از نزدیکان آمر ستار و دو مقام پیشین امنیتی شامل‌اند.
اقبال صافی نماینده ولایت کاپیسا که یکی از اعضای این هیئت است، گفته در روزهای گذشته مصروف تدفین جنازه‌ها بوده و امروز عملاً تحقیقات‌شان را آغاز کرده‌اند. او هرنوع اظهار نظر در مورد رویداد یک شنبه شب را قبل از وقت خوانده است.
قتل آمر ستار غوربندی و همراهانش، با واکنش‌های تند از سوی شخصیت‌های مختلف مواجه شد و امرالله صالح معاون تیم دولت‌ساز، فردای روز کشته شدن غوربندی در صفحه فیسبوکش نوشت که او در اثر یک «دسیسه پیچیده» و بر اساس اطلاعات «غوا کننده» توسط یکی از بخش‌های امنیت ملی کشته شده است.
عطامحمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز حمله به آمر ستار را «بی‌رحمانه» خواند و آن را به شدت نکوهش کرد. آقای نور از رییس جمهور خواست که شخصاً این قضیه را پیگیری کند و عاملین آن را شناسایی و به پنجه قانون بسپارد.
شفیع‌الله غوربندی پسر حاجی حفیظ‌الله که در شب حمله در اتاق دیگری بوده، این عملیات را یک دادگاه صحرایی خوانده است. او تاکید دارد که اگر آمر ستار مرتکب جرمی شده بود، باید بازداشت و پس از محاکمه مجازات می‌شد.

کد خبر: 62057