برخی منابع دیپلماتیک گفته‌اند «دونالد ترامپ» رییس‌ جمهور امریکا در نشست سازمان پیمان اتلانتیک شمالی «ناتو» تهدید کرده است که امریکا را از این سازمان خارج می‌کند.برخی منابع دیپلماتیک گفته‌اند «دونالد ترامپ» رییس‌ جمهور امریکا در نشست سازمان پیمان اتلانتیک شمالی «ناتو» تهدید کرده است که امریکا را از این سازمان خارج می‌کند.
به نقل از خبرگزاری آلمان، ترامپ در نشست با سران ناتو پشت درهای بسته در بروکسل، آشکارا تهدید کرده که اگر متحدان امریکا فوراً دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را روی مسائل نظامی هزینه نکنند، واشنگتن از ناتو خارج می‌شود.
پس از این تهدید، سران ناتو از نمایندگان اوکراین و گرجستان که هنوز عضو ناتو نیستند، خواسته‌اند که جلسه را ترک کنند تا اعضای این پیمان به صورت خصوصی درباره این تهدید ترامپ بحث کنند.
«رویترز» اما، به نقل از دو منبع در ناتو نوشته است که ترامپ علی‌رغم اظهارات تند، به صورت مستقیم تهدید نکرده که از ناتو خارج می‌شود.
این دو منبع که نامشان فاش نشده، می‌گویند ترامپ در این دیدار از آلمان، اسپانیا و بلجیم خواسته که بازه زمانی مورد نیاز برای افزایش هزینه‌های نظامی را بسیار کوتاه‌تر کنند.
رییس ‌جمهور امریکا پیش از این در نامه‌های جداگانه به سران برخی از کشورهای عضو ناتو به آن‌ها درباره بی‌توجهی به تعهداتشان برای صرف حداقل دو درصد از تولید ناخالص ملی‌ کشورهای شان برای مصارف نظامی هشدار داده بود.


کد خبر: 32554