برخی مقامات امریکایی گفته‌اند که نظامیان این کشور مطابق مفاد توافقنامه صلح با گروه طالبان، در ۱۳۵ روز پنج پایگاه نظامی را در نقاط مختلف ترک کرده‌اند.

برخی مقامات امریکایی گفته‌اند که نظامیان این کشور مطابق مفاد توافقنامه صلح با گروه طالبان، در ۱۳۵ روز پنج پایگاه نظامی را در نقاط مختلف ترک کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری دید، یک مقام امریکایی در کابل امروز سه‌شنبه( ۲۴ سرطان) گفته است که پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در ۱۰ حوت، نیروهای امریکایی از پنج پایگاه در ولایت‌های هلمند، ارزگان، پکتیکا و لغمان بیرون شده‎اند.
همزمان با این تخلیه، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان نیز به ۸۶۰۰ تن و شمار نیروهای ناتو به ۱۲ هزار تن، کاهش یافته‌ است.
در همین حال، زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز امروز سه‌شنبه(۲۴ سرطان) در چند رشته توییت نوشته است: «ما به روز ۱۳۵ رسیده‌ایم، یک نقطه عطف کلیدی در اجرای توافق نامه امریکا و طالبان. ایالات متحده سخت تلاش کرده است تا مرحله اول تعهدات خود را در این توافقنامه انجام دهد، از جمله کاهش نیروها و ترک پنج پایگاه. تعداد نیروهای ناتو به تعداد قابل توجهی کاهش یافته است».
اما با آن‌که بر بنیاد توافق صلح امریکا با طالبان، در مدت یک ۱۳۵روز باید خشونت‌ها کم می‌شدند و گفت‌وگوها میان افغانان آغاز می‌شد؛ اما این مواد توافق نامه صلح عملی نشده‌ است.
خلیلزاد نیز در این مورد نوشته است: «با نگاهی به مرحله بعدی اجرای این توافق نامه، رویکرد ما مبتنی بر شرایط خواهد بود. ما برای تکمیل آزادی زندانیان، کاهش خشونت، اجرای کامل تعهدات توافقنامه و شروع و پیشرفت در مذاکرات بین الافغانی به طرفین فشار خواهیم آورد».
این درحالی است که بر بنیاد آمارهای ارائه شده، حملات طالبان در بازه زمانی ۱۳۵ روز اخیر با زمان مشابه در سال‌های قبل و همچنان پیش از امضای توافقنامه صلح، تغییری نکرده است.

کد خبر: 71807