دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در تازه‌ترین توییت خود رکس تیلرسون را از وزارت خارجه برکنار و رییس سازمان سیا را به جای او گماشت.

گفته می‌شود که به جای رکس تیلرسون در وزارت خارجه مایک پمپئو رییس سازمان استخبارات مرکز گماشته شده و یک افسر اطلاعاتی زن رییس سیا تعیین شده است.

ترامپ در توییت‌اش نوشته است: از این پس مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا خواهد بود و جینا هاپسل به عنوان اولین مدیر زن سیا کار خواهد کرد.

در هفته‌های گذشته موضوع اختلاف نظر ترامپ و تیلرسون در مورد روسیه وایران رسانه‌ای شده بود و احتمال برکناری آقای تیلرسون از سمت وزارت خارجه حتمی به نظر می‌رسید.

در حالی که رییس جمهور امریکا در مواجهه با ایران و روسیه مواضع تندتری دارد، آقای تیلرسون مخالف دیپلماسی تهاجمی بوده و بر مذاکره تاکید می‌کرد.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر جدید خارجه امریکا در توییتی از ترامپ سپاسگزاری کرده و گفته است که امریکا با رهبری ترامپ امن‌تر خواهد بود.

هرچند عزل و نصب‌های آقای ترامپ در نفس خود عجیب بوده و تاکنون حیرت و تعجب دولت و مردم امریکا را به اندازه کافی در پی داشته است، ولی آنچه اکنون اتفاق افتاده عزل و نصب‌های اعضای کابینه از طریق شبکه اجتماعی توییتر است.

پیش از این نیز رییس جمهور امریکا از توییتر استفاده گسترده کرده و از دفاع شخصی تا هشدار به رهبر کوریای شمالی گرفته توییت کرده است.

در گذشته برخی از تحلیلگران توییت‌های آقای ترامپ را نشانه عدم تعادل روانی او دانسته و گفته‌ بودند که او از مشکلات روانی و کهولت سن رنج می‌برد.

گفتنی است که چند روز پیش بگومگوهایی در مورد کنار رفتن برخی اعضای تیم کاری ترامپ از کاخ سفید در رسانه‌ها پخش می‌شد.


کد خبر: 25673