دهلی‌نو روز گذشته در واکنش به اظهارات « تمسخرآمیز» دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در خصوص کمک‌ها، حضور و نقش هند در افغانستان نارندرا مودی نخست‌وزیر واکنش نشان داده و آن را محکوم کرد.
به نقل از یورونیوز، دهلی‌نو در واکنش به اظهارات ترامپ تصریح کرده که این کشور برای عمران و آبادانی افغانستان ۳ میلیارد دالر کمک کرده است.
ترامپ روز چهارشنبه گفت:« من با هند و نخست‌وزیر مودی رابطه خوبی دارم، اما او مدام به من می‌گوید که یک کتابخانه در افغانستان ساخته است. یک کتابخانه. او هر بار می‌گوید و من هم هر بار باید از او به خاطر همین یک کتابخانه از او تشکر کنم. نمی‌دانم این یک کتابخانه چه مشکلی از کشور جنگ زده افغانستان دوا می‌کند.»
در واکنش به این اظهارات ریيس جمهور امریکا دولت هند در بیانیه‌ای مدعی شد بیش از ۳ میلیارد دالر هزینه عمرانی در اختیار افغانستان قرار داده است و دهلی‌نو به عنوان یک شریک عمرانی نقش مهمی در پیشرفت افغانستان ایفا می‌کند و هدف از این پروژه‌ها بهبود ملموس سطح زندگی مردم این کشور است.
در این بیانیه، هند می‌گوید که نقش مهم و ویژه‌ای در بهبود اوضاع مردم افغانستان و بالاتر بردن سطح زندگی آن‌ها ایفا می‌کند.
در بخش دیگری از این بیانیه دولت هند، کمک‌های این کشور به افغانستان لیست شده است:«کمک‌های دهلی‌نو شامل ساخت یک جاده ۲۱۸ کیلومتری، یک سد برای آبیاری مزارع و آموزش بیش از سه هزار و ۵۰۰ افغان در هند است. هند همچنین ۱.۱ میلیون تن گندم در اختیار افغانستان قرار داده و یک بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی کودکان را ساخته و نوسازی کرده است.»
«رام مادهاو» دبیرکل حزب حاکم هند نیز در واکنش به اظهارات ترامپ در توییتر خود اعلام کرد: هند در افغانستان مشغول «ساختن زندگی» است.
وی گفت:« ترامپ باید بداند به رغم اینکه از هر کمک دیگری (به افغانستان) انتقاد می‌کند، هند نه فقط کتابخانه بلکه جاده، سد، مدرسه و حتی ساختمان پارلمان می‌سازد.»
گفتنی است دونالد ترامپ روز چهارشنبه بار دیگر به تصمیمش مبنی بر خارج کردن نیروهای امریکایی از افغانستان اشاره کرد و آن‌را اقدامی درست خطاب کرد و افزود:« حمله شوروی به افغانستان کار درستی بود، دلیل حضور روس‌ها در افغانستان تروریست‌ها بودند؛ تروریست‌هایی که به سمت روسیه در حرکت بودند. آن‌ها کار درستی کردند که به افغانستان رفتند.»

کد خبر: 40211