شورای اتحادیه اروپا به ریاست جوزف بورل مسئول سیاست خارجی این اتحادیه با حضور ۲۷ وزیر خارجه در رابطه به افغانستان تشکیل جلسه داده و بر موضع حمایتی خود نسبت به حکومت و مردم افغانستان تأکید کردند.

شورای اتحادیه اروپا به ریاست جوزف بورل مسئول سیاست خارجی این اتحادیه با حضور ۲۷ وزیر خارجه در رابطه به افغانستان تشکیل جلسه داده و بر موضع حمایتی خود نسبت به حکومت و مردم افغانستان تأکید کردند.
به گزارش خبرگزاری دید، شورای اتحادیه اروپا امروز جمعه(۹ جوزا) در بیانیه‌ای می‌گوید، اعضای شورای این اتحادیه در مورد افغانستان بحث و تبادل نظر کرده و پالیسی جدیدی را پیرامون آتش‌بس دایمی، حفظ دستاوردها، حقوق زنان و شرایط کمک به افغانستان اتخاذ نموده است.
اتحادیه اروپا بر تعهد سیاسی خود برای حمایت از مردم افغانستان در مسیر صلح، امنیت، ثبات، دموکراسی، رفاه و خودکفایی پافشاری کردند.
در بیانیه‌ آمده است که اروپاحمایت سیاسی و مالی خود را برای اطمینان از حفاظت و ترویج اصول جمهوری، دموکراسی و مبتنی بر ارزش‌ها تنظیم خواهد کرد.
نتایج و استنتاج این شورا همچنین تأکید می‌کند که حمایت اتحادیه اروپا از حل و فصل سیاسی که منجر به صلح و سازش پایدار شود، باید بر اساس دستاوردهای دموکراتیک و دستاوردهای ۱۹ سال گذشته استوار باشد.
این شورا در نتیجه‌گیری خود، از طالبان خواسته است تا اعتماد و اطمینان ایجاد كنند و اجازه دهند كه بی‌درنگ مذاكرات میان‌افغانی براساس تعداد کافی زندانیان آزاد شده آغاز شود.
بیانیه این اتحادیه می‌افزاید: «طالبان باید هم به روحیه و هم به مفاد توافق‌نامه دوجانبه خود با دولت امریکا که در ماه فبروری در دوحه امضا شد، احترام بگذارد. در این رابطه، اتحادیه اروپا حمله بر امکانات و پرسونل صحی و بشردوستانه، به شمول حمله وحشیانه بر شفاخانه دشت برچی (۱۲ می) را به شدت محکوم می‌کند».
این اتحادیه همچنان خواستار برقراری فوری آتش‌بس در افغانستان شده و از تمام طرف‌های سیاسی خواست برای مهار همه‌گیری ویروس کوید-۱۹ همکاری کنند.
نتیجه‌گیری این اتحادیه تأکید کرد که اروپا آماده است حمایت سیاسی و مالی خود را به مردم افغانستان از این طریق فراهم کند:
۱) حمایت از کنفرانس جنوا
۲) تقویت کمک‌های اتحادیه اروپا برای مقابله با همه‌گیری کوید-۱۹
۳) استفاده از تمام ابزارهای ممکن در همکاری با سازمان ملل، ناتو و شرکای منطقه‌ای برای کمک به ثبات افغانستان
۴) حمایت از اصلاحات نهادی و ایجاد ظرفیت و اعتمادسازی، به شمول سکتور امنیتی و دفاعی بر اساس اصول حکومت‌داری دموکراتیک و حقوق بشر
۵) کمک به ادغام مجدد جنگجویان سابق و همچنین خانواده‌های آنان، قربانیان جنگ و آسیب‌پذیرترین افراد از جمله از طریق برنامه‌های تخصصی حمایت از کودکان
۶) ترویج همکاری‌های منطقه‌ای، ثبات، صلح، تجارت و اتصال پایدار در راستای «اتصال اروپا و آسیا – ایجاد بلوک برای استراتژی اتحادیه اروپا» توافق شده از سوی شورای امور خارجه در اکتوبر سال ۲۰۱۸

کد خبر: 69221