در نبرد غزنی یک واقعیت به خوبی روشن شد، این که حکومت افغانستان در جنگ رسانه‌ای هم به طالبان بازی را باخته است. سخنگویان حکومت و وزارت‌خانه‌های قوای مسلح کشور در ارتباط به جنگ غزنی تا توانستند دروغ گفتند و از حکومت دفاع کردند.


با شروع کار حکومت وحدت ملی به رهبری محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله، افغانستان به شدت ناامن شد. ولسوالی ها و شهرها یکی پی دیگر به دست طالبان سقوط کرد. گروه داعش شکل گرفت و با هدف قرار دادن مراکز دینی و مذهبی در پایتخت به وحشت مردم افزود.
به تازه‌گی ولایت غزنی در چند کیلومتری ریاست جمهوری، یک بار دیگر با حمله گروهی طالبان مواجه شد و این شهر که پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی است، غرق در خون شد. طالبان حداقل در چهار روز حاکمیت در غزنی آدم کشتند و به آتش کشیدند.
در نبرد غزنی یک واقعیت به خوبی روشن شد، این که حکومت افغانستان در جنگ رسانه‌ای هم به طالبان بازی را باخته است. سخنگویان حکومت و وزارت‌خانه‌های قوای مسلح کشور در ارتباط به جنگ غزنی تا توانستند دروغ گفتند و از حکومت دفاع کردند.
طارق‌شاه بهرامی وزیر دفاع ملی کشور در یک نشست خبری در برابر پرسش رسانه‌ها ناتوانی و بی‌توجهی حکومت را کتمان می‌کند. وزیر دفاع کشور می‌گوید در جنگ غزنی این شمار از طالبان کشته شده است و از دادن آمار تلفات از افراد ملکی و نظامی کشور خود را به بی‌خبری می‌زند.
شاه‌حسین مرتضوی در صفحه فیسبوکش نوشته بود که نیرو های کمکی به ولایت غزنی رسیده است، اما مردم غزنی و فعالان مدنی فریاد می‌کشیدند که هیچ نیروی کمکی به غزنی نرسیده است.
سخنگویان حکومت و نهادهای امنیتی کشور هر کدام در مورد جنگ غزنی و جزئیات آن اطلاعات مبهم ارائه می‌کردند.
در حکومت کنونی زیاد تجربه شد که برخی از سخنگویان نهادهای امنیتی کشور واقعاً در بی‌خبری به سر می‌برند و برخی شان هم برای این که «اذهان عمومی را مشوش» نسازند، واقعیت‌ها را کتمان می‌کنند.
بسیار پیش آمده است که خبرنگاران در یک هفته چند بار سقوط و پس‌گیری یک ولسوالی را گزارش کرده‌اند.
درست است که نباید اذهان عمومی کشور مشوش شود، ولی اعتماد مردم هم مهم است. با این پالیسی مسخره حکومت و نهادهای امنیتی، مردم هیچ گونه اعتماد به حرف و حدیث وزارت خانه‌های امنیتی و حکومت ندارند.
ذکی دریابی و پرویز کاوه مسئولان روزنامه‌های اطلاعات روز و هشت صبح می‌گویند که سخنگویان حکومت و نهادهای امنیتی اطلاعات نادرست به رسانه‌ها می‌دهند و در امر ارائه جزئیات ناکامند.
ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی کرده است، در مورد جنگ غزنی در توییتر، دست کم بیست اعلامیه نوشت و از جنگ غزنی لحظه به لحظه گزارش داد.
اختر سهیل- خبرگزاری دید


کد خبر: 34085