نویسنده:

امیرآصف طیبی- خبرگزاری دید

باید گفت که خروج کنونی امریکا از افغانستان، در واقع پذیرش شکست و درماندگی این کشور در جنگ افغانستان است که با استراتژی اشتباه بیست سال زمان را در افغانستان هدر دادند، میلیاردها هزینه مالی کردند و به زندگی ده‌ها هزار انسان بی‌گناه افغانستانی پایان دادند.

این روزها بحث خروج امریکا از عراق به صورت جدی مطرح است. هرچند این خروج با حادثه‌ شهادت قاسم سلیمانی مقام ارشد نظامی ایران مرتبط است و در واقع پس از آن حادثه پارلمان عراق، خروج فوری سربازان امریکایی از عراق را تصویب کرد و هرچند رییس جمهور امریکا بر سر نحوه‌ خروج چانه‌زنی دارد، اما می‌توان گفت که امریکا بسیار پیشتر از این می‌خواست عراق را ترک کند، ولی بهانه‌ای که بتواند این خروج را توجیه کند و افکار عمومی جهانی و نیز ذهنیت مردم امریکا را مدیریت نماید، در دست سیاست‌گران کاخ سفید نبود.
حالا اما این بهانه به دست آمده و بازیگران سیاسی کاخ سفید می‌توانند بگویند که عراقی‌ها خود خواسته‌اند و پیامد این خروج حتا اگر به زنده شدن دوباره داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در این کشور منجر گردد، مسئولیت آن به دوش امریکا نخواهد بود و ماموریت ایالات متحد در این کشور پایان یافته است.
کمی این طرف‌تر، امریکا در افغانستان نیز وضعیت مشابه دارد و کارگزاران سیاسی ایالات متحده به دنبال توجیه خروج هستند. سال‌هاست که زمزمه خروج از افغانستان شنیده می‌شود، اما هربار که مقامات کاخ سفید این خروج را به مسئله‌ای گره می‌زنند، آن مسئله مطابق انتظار آنان رخ نمی‌دهد تا امریکایی‌ها برای خروج توجیهی داشته باشند و بتوانند بگویند که ماموریت آن‌ها در طولانی‌ترین و پر هزینه‌ترین جنگ تاریخ امریکا پایان یافته است.
به تازگی از احتمال خروج شماری از سربازان امریکایی حتا بدون توافق آتش‌بس با طالبان گزارش شده است. حال سوال این است که این خروج با کدام توجیه صورت خواهد گرفت؟ امریکا با دو شعار عمده به افغانستان آمد؛ مبارزه با تروریزم و مواد مخدر. آیا پس از بیست سال حضور امریکا در افغانستان و وارد آمدن تلفات سختِ جانی به شهروندان کشور، تروریزم در این جا تضعیف شده است؟ آیا با هزینه‌های هنگفت مالی ایالات متحده در بیست سال گذشته، مواد مخدر افغانستان کاهش یافته است؟
وضعیت درست بر عکس است؛ گروه‌های تروریستی به شدت قدرتمندتر شده‌ و حالا چندین آدرس از این گروه‌ها در افغانستان وجود دارد و حملات شان به شکل بی‌سابقه افزایش یافته است. مواد مخدر رو به گسترش است و اکنون افغانستان در صدر فهرست تولید کنندگان مواد مخدر جهان قرار دارد.
باید گفت که خروج کنونی امریکا از افغانستان، در واقع پذیرش شکست و درماندگی این کشور در جنگ افغانستان است که با استراتژی اشتباه بیست سال زمان را در افغانستان هدر دادند، میلیاردها هزینه مالی کردند و به زندگی ده‌ها هزار انسان بی‌گناه افغانستانی پایان دادند. اکنون در اوج درماندگی، می‌خواهند بدون سر و صدا افغانستان را ترک کنند، درحالی که هیچ توجیه برای افکار عمومی جهان و نیز مردم ایالات متحده نخواهد داشت. در واقع می‌توان گفت که خروج کنونی امریکا همانند ورودش غیرمسئولانه است.

کد خبر: 62368