رییس کمیته روابط خارجی کانگرس ایالات متحده امریکا از زلمی خلیلزاد خواسته است که برای ارایۀ اطلاعات در مورد جزئیات توافق با طالبان، در یک جلسۀ علنی در کانگرس حاضر شود.

رییس کمیته روابط خارجی کانگرس ایالات متحده امریکا از زلمی خلیلزاد خواسته است که برای ارایۀ اطلاعات در مورد جزئیات توافق با طالبان، در یک جلسۀ علنی در کانگرس حاضر شود.
به گزارش خبرگزاری دید، ایلیوت ال. انجل، رییس این کمیته از وزارت خارجه امریکا خواسته است که با اعزام آقای خلیلزاد به این نشست، به مخفی نگهداشتن جزئیات توافق با طالبان پایان دهد.
اخیرا زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، اعلام کرد که متن توافقنامه با طالبان نهایی شده و برای اجرایی شدن منتظر تایید رییس جمهور ترامپ است.
اما در نامه‌ای که رییس کمیته روابط خارجی کانگرس عنوانی آقای خلیلزاد ارسال کرده، آمده است که مردم امریکا و مردم افغانستان حق دارند از جزئیات این توافق آگاهی یابند.
در نامه آمده است: «قرار اطلاع من، متن توافقنامه در بین مقامات اداره ترامپ توزیع شده و نیز با دولت رییس جمهور غنی شریک شده است. به همین شکل، مردم امریکا و افغانستان شایستگی آن را دارند تا بدانند که استراتیژی دولت (امریکا) در قبال افغانستان چیست..»
نامه افزوده: «این نشست استماعیه – هرچند با تاخیر زیاد – ولی زمینه را برای مردم امریکا فراهم خواهد کرد تا خطوط مذاکرات شما با طالبان و تهدیدات سیاسی و فرصت‌هایی که از آن ناشی می‌شود را بفهمند.»
هفته گذشته نیز سه عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده با ارسال نامه‌ای به مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده از وی خواستند تا متن کامل توافقنامه با طالبان را در اختیار کانگرس قرار دهد.
متن توافقنامه امریکا و طالبان، تا حالا به شکل رسمی در اختیار رسانه‌ها قرار داده نشده است و در نشستی که آقای خلیلزاد با مقامات ارشد حکومت افغانستان داشت، تنها متن این توافق را به آن‌ها نشان داد.
در میان حلقات سیاسی داخل امریکا نیز اخیرا انتقادهایی از عدم افشای جزییات این توافقنامه مطرح شده است.
اخیرا یک گروه ۹ نفری دپلمات‌های سابق امریکا نسبت به پیامدهای توافق با طالبان بدون دریافت تضمینی از پایان جنگ در افغانستان هشدار دادند.
با این همه، ریاست جمهوری هم در باره توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان از کاخ سفید خواستار وضاحت شده است.ئ

کد خبر: 53560