قیوم جلالی باشنده‌ ولایت بادغیس گفت که جنگ افزارهای افراد مسلح غیر مسئول در این ولایت از سوی گروه تروریستی داعش و طالبان فرستاده می‌شود.

آرشیف

قیوم جلالی باشنده‌ ولایت بادغیس گفت که جنگ افزارهای افراد مسلح غیر مسئول در این ولایت از سوی گروه تروریستی داعش و طالبان فرستاده می‌شود.
به گفته او، بیشتر این افراد با گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان و داعش ساخته‌اند و طبق دستور آنها مشکلات را به مردم و نیروهای امنیتی ولایت بادغیس طراحی و سازماندهی می‌کنند.
وی علاوه می‌کند تا کنون اداره محلی و دولت مرکزی برای برون‌رفت از این معضله برنامه‌‌ای ارائه نکرده‌ است.
غلام غوث حبیبی شهروند دیگری در ولایت بادغیس می‌گوید: افراد مسلح غیر مسئول در نقاط گوناگون این ولایت حضور گسترده‌ دارند.
او افزود که بیشتر افراد مسلح غیر مسئول به خاطر «آزار و اذیت» مردم سلاح برداشته تا از این طریق پولی به دست بیاورند.
موصوف می‌افزاید دولت باید جنگ‌افزارهای دست داشته این افراد را گرفته تا آرامی به ولایت بادغیس رو نما شود.

فرید اخیزی عضو شورای ولایتی بادغیس به خبرگزاری دید می‌گوید: هفت تا هشت هزار نفر این ولایت را افراد مسلح غیر مسئول تشکیل می‌دهند.
او می‌گوید این افراد بیشتر در ولسوالی‌های جُوند، بالامرغاب، قادس و آب کمری بوده که برخی نگرانی‌هایی برای شهروندان بادغیسی به بار آورده‌اند.
این مسئول از این که سلاح‌های دست داشته افراد مسلح غیر مسئول از سوی گروه داعش و طالبان تهیه و ترتیب می‌شود چیزی بیان نکرد.
آقای اخیزی افزود که « او همراه با رییس شورای ولایتی بادغیس برنامه‌های زیادی را روی دست دارند، تا وضع کنونی ولایت بادغیس با وجود این افراد بهتر شود».
به گفته او، بیشتر نارضایتی‌های مردم بادغیس از موجودیت ناامنی‌ها، عدم بررسی پروژه‌های انکشافی و… عنوان شده‌است.
این عضو شورای ولایتی بادغیس بیان می‌دارد ریشه افراد مسلح غیر مسئول باید از این ولایت برچیده شود تا مردم از ترس و هراس این چنین افراد نجات پیدا کنند.
درهمین حال، خواستیم نظر مقامات محلی ولایت بادغیس را با خود داشته باشیم، اما آنان حاضر به صحبت نشدند.
با این حساب، جواد امیری روزنامه نگار و آگاه امور در غرب کشور می‌گوید: بروز اساسی ناامنی و درگیری‌های ذات‌البینی ناشی بر موجودیت افراد مسلح غیر مسئول است.
او افزود تا زمانی که جنگ‌افزارهای این افراد از سوی شان گرفته نشود، وضع فعلی بهتر نه بلکه بدتر خواهد شد.
به گفته وی، در این مورد عزم و اراده قوی نیاز دارد، تا این موضوع به گونه عالی بهبود یابد و دامنه‌ ناامنی‌ها کمتر شود.
گفته می‌شود بیشتر افراد مسلح غیر مسئول از مناطق دور دست با داعش و شورشیان طالب ارتباط نزدیکی دارند و جنگ‌افزارها از آن مسیر برای شان ارسال می‌شود.
این حرف‌ها در حالیست که مقامات محلی ولایت غور از همکاری ۱۰۱ گروه افراد مسلح غیر مسئول برای نابودی شورشیان طالب و گروه داعش خبر داده‌اند

کد خبر: 50376