محمد محقق می‌گوید که وضعیت به شدت پیچیده است و دونمای روشنی در روند صلح وجود ندارد. او اما ابراز امیدواری کرد که نشست استانبول به صلح پایدار در کشور منجر شود.

محمد محقق می‌گوید که وضعیت به شدت پیچیده است و دونمای روشنی در روند صلح وجود ندارد. او اما ابراز امیدواری کرد که نشست استانبول به صلح پایدار در کشور منجر شود.
به گزارش خبرگزاری دید، محمد محقق مشاور ارشد رییس جمهور در امور سیاسی و امنیتی که امروز پنج‌شنبه(۱۲ حمل) در بیست‌وششمین سالروز ترور عبدالعلی مزاری «شهید وحدت ملی» در شهرک جبرئیل هرات سخن می‌زد، این مطلب را ابراز کرده است.
محقق ضمن انتقاد از بی‌نتیجه بودن مذاکرات صلح در دوحه، گفت: «۲۱ نفر از دولت افغانستان در قطر رفتند و دو دوره سه ماهه در آنجا خوابیدند و نشست مسکو هم نتیجه نداد».
او اما، با ابراز خوش‌بینی به برگزاری نشست استانبول در پیوند به صلح افغانستان، می‌گوید که امیدوار است این نشست در راستای تأمین صلح و ختم جنگ در افغانستان موثر باشد.
آقای محقق گفت: «ما از برنامه صلح استانبول حمایت می‌کنیم. برخی‌ها می‌گویند که شاید نشست استانبول به مانند مسکو باشد و چهار نفر بروند و در آنجا گوشت و پلو بخورند و دوباره به افغانستان بیایند».
نشست استانبول قرار است در جریان ماه جاری میلادی (اپریل) برگزار شود.
او تأکید کرد که نشست صلح باید باعث تأمین صلح و ختم جنگ در افغانستان شود.
از سویی هم، محمد محقق در بخشی از صحبت‌هایش خواستار بررسی جدی قتل غیرنظامیان در جریان عملیات نیروهای دولتی برای بازداشت حبیب‌الله غوریانی در شهرک جبرئیل هرات شد.
این عملیات در ماه حوت سال گذشته به رهبری سید عبدالوحید قتالی انجام شد. در جریان این عملیات شش نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.
با این حال، آقای محقق گفت که او با رییس‌جمهور اشرف غنی و شورای امنیت ملی برای حل پرونده‌ آقای غوریانی صحبت کرده و منتظر فیصله‌ آنها است. او تأکید کرد که طرفدار حل مسالمت‌آمیز قضیه‌ غوریانی است.

کد خبر: 88092