سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری کشور در دیدار با خانم آلیسون بلیک سفیر بریتانیا در کابل، با اشاره به تنش‌های اخیر در منطقه، تاکید نموده که هر نوع تنش در این منطقه باید از راه‌های دیپلماتیک حل شود.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری کشور در دیدار با خانم آلیسون بلیک سفیر بریتانیا در کابل، با اشاره به تنش‌های اخیر در منطقه، تاکید نموده که هر نوع تنش در این منطقه باید از راه‌های دیپلماتیک حل شود.
به گزارش خبرگزاری دید، آلیسون بلیک سفیر بریتانیا در کابل به قدامت تاریخی روابط افغانستان و بریتانیا در گذشته‌های دور اشاره کرده و بر گسترش همکاری‌های متقابل بین دو کشور تأکید کرد.
به گفته وی، بازخوانی و ارزیابی مستندات تاریخی روابط دیپلماتیک بین افغانستان و بریتانیا هردو کشور را در جهت توسعه مناسبات دوستانه کمک می‌کند.
در همین حال، استاد سرور دانش معاون ریاست جمهوری در رابطه به تحولات و تنش‌های اخیر در منطقه گفت که وضعیت خطرناک پیش آمده بود، اما جای خرسندی است که با خویشتن‌داری هردو کشور امریکا و ایران، دامنه بحران وسیع تر نشد.
آقای دانش با بیان این که افراطیت و تندروی عامل اصلی هرگونه تنش و بحران در منطقه است، به تحولات چند سال اخیر در کشورهای نظیر سوریه، مصر، عراق، لیبیا، بحرین و دیگر کشورها اشاره کرده گفت که افزایش تنش در منطقه می‌تواند ثبات افغانستان و روند صلح کشورمان را متأثر سازد.

به باور استاد دانش، موقف دولت افغانستان در ارتباط به تحولات اخیر منطقه این است که تلاش گردد تا از هرگونه بحران آفرینی و تشدید تنش جلو گیری شود.
وی دیپلماسی فعال و تلاش‌های دیپلماتیک را برای کاهش تنش بیشتر از هر امر دیگر، مؤثرتر عنوان کرد.
معاون دوم رییس جمهور بر تلاش کشورهای منطقه، بریتانیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جهت کنترول وضعیت و جلوگیری از افزایش تنش‌های بیشتر در منطقه تأکید کرده گفت: هرگاه وضعیت موجود بین دولت‌های امریکا و ایران بیشتر بحرانی شود، کنترول آن دشوارتر خواهد بود.
از سویی هم، آلیسون بلیک سفیر بریتانیا در افغانستان با تأیید بر این که افراطگرایی عامل اصلی بی‌ثباتی و برهم خوردن مناسبات بین کشورهای جهان است گفت سازوکارهای مشخص و الزام‌آور بین‌المللی برای چگونگی برخورد با حوادث مشابه تعریف شده است و همه ملزم‌اند که به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه‌ها پایبند باشند.
وی گفت دولت بریتانیا در سطح عالی با هردو کشور امریکا و ایران در تماس است و در کنار دیگر کشورهای جهان تلاش می‌کند تا از هرگونه بحران آفرینی در منطقه جلوگیری شود.

کد خبر: 62223