رییس شورای عالی مصالحه ملی در سفرش به ایران با حسن روحانی رییس‌جمهور آن کشور دیدار کرده‌ است. هردو جانب در باره روند صلح، روابط تجاری میان دو کشور بحث و مشورت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دید، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی پس از چاشت امروز، دوشنبه (۲۸ میزان) با حسن روحانی رییس ‌جمهور ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
هردو جانب در این دیدار روی گفت‌وگوهای صلح و روابط تجاری میان دوکشور بحث و مشورت کرده‌اند.
عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در این دیدار، از تلاش‌های دولت ایران برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان قدردانی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران دوست و همسایه خوب افغانستان است.
عبدالله عبدالله همچنین از میزبانی ایران از مهاجران افغانستانی طی سال‌های متمادی جنگ و درگیری در این کشور قدردانی کرده و تصریح کرد: در سفرم به تهران با مقامات جمهوری اسلامی دیدار‌های خوبی داشتم و پیام حمایت ایران را به کابل خواهم برد و توافقات دو کشور را پیگیری خواهم کرد.
رییس شورای عالی مصالحه ملی ابراز امیدواری کرده که با حمایت ایران شاهد به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افغانستان و برقراری امنیت و آرامش پایدار در افغانستان باشد.
حسن روحانی رییس ‌جمهور ایران در این دیدار گفت: امیدواریم صلح و امنیت پایدار در این کشور برقرار باشد و مردم افغانستان در آرامش زندگی کنند.
رئیس‌جمهور ایران با ابراز امیدواری به موفقیت تلاش‌های شورای عالی مصالحه برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان، اظهارداشت: مهم این است که مردم این کشور بعد از سال‌ها جنگ و درگیری به یک صلح واقعی برای حفظ دستاورد‌های خود دست یابند و راه حل این مشکل نیز گفت‌وگو‌های سیاسی و مذاکره بین‌الافغانی است.
آقای روحانی در ادامه با اشاره به روابط خوب ایران و افغانستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه، بر توسعه و تعمیق روابط تهران – کابل تاکید کرد و اظهارداشت: توافق بلند‌مدت بین دو کشور می‌تواند به توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه‌ها بینجامد.
او با اشاره به افتتاح راه آهن خواف – هرات طی روز‌های آینده، اتصال راه آهن‌های ایران و افغانستان را موجب تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور دانست و افزود: ایران آمادگی دارد که با اتصال خط لوله گاز و فراورده‌های نفتی به افغانستان امکان استفاده مردم این کشور از این انرژی‌ها را فراهم کند.
رییس جمهور ایران در پایان این دیدار تاکید کرد: همانطور که همیشه در کنار مردم افغانستان بوده‌ایم، در آینده هم حمایت خود را از این کشور و همه جهات و اقوام و گروه‌های صلح‌طلب ادامه خواهیم داد و امیدواریم شاهد برقراری امنیت پایدار در این کشور باشیم.

کد خبر: 77592