ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفته است که فعلاً نیازی به شتاب برای به رسمیت شناختن دولت طا-لبان به عنوان حاکمیت در افغانستان نیست.


رییس جمهور روسیه روز گذشته (جمعه۲۳ میزان) گفت مسکو برای برگزاری جلساتی جهت حل‌وفصل اوضاع بحرانی افغانستان که در ۲۰ ماه اکتوبر در مسکو برگزار می‌شود، آماده است.
پوتین طی سخنرانی در جلسه شورای سران «کشورهای مستقل همسود (CIS)»، توضیح داد:‌ «ما باید از روند آشتی بین افغان‌ها حمایت کنیم و به طور کلی برای عادی‌سازی وضعیت در این کشور تلاش کنیم. همه ما می‌توانیم در از سرگیری کار گروه تروئیکای بزرگ سهیم باشیم».
وی در این نشست ویدئوکنفرانسی اظهار داشت: «من از شما می‌خواهم که از این امر حمایت کنید. منظور من روسیه، امریکا، چین با مشارکت پاکستان و همچنین «قالب مسکو» است که کشورهای کلیدی منطقه از جمله کشورهای آسیای مرکزی در آن شرکت می‌کنند».
رییس‌ جمهور روسیه در ادامه با بیان این که در حال تعامل با کابینه طالبان در افغانستان هستند اما تاکید کرد که فعلاً عجله‌ای در به رسمیت شناختن طالبان به‌ عنوان دولت کابل ندارند.
پوتین: «در حال حاضر نیازی به عجله برای به‌ رسمیت شناختن طالبان نیست. ما درک می‌کنیم که باید با آن‌ها تعامل داشته باشیم، اما نباید عجله کنیم. ما با هم بحث می‌کنیم همانطور که با شما مشورت می‌کنیم».
روز گذشته بود که وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که هفته آینده یک هیئت از طا-لبان برای گفت‌وگو درباره اوضاع افغانستان به مسکو سفر می‌کند و ایران نیز در این گفت‌وگوها مشارکت دارد.

کد خبر: 97783