پس از آن‌که شمار از شهروندان کشور، خواستار به محاکمه کشانیدن گلبدین حکمتیار شدند، سازمان ملل متحد اعلام کرد که به شنیدن صدای قربانیان متعهد است.

دفتر ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) می‌گوید که روز گذشته، از سوی شماری از شهروندان، درخواستی دریافت کرده که خواهان رسیدگی به اتهامات حقوق بشری گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان است.

به نقل از بی‌بی‌سی؛ در خبرنامه‌ای که از سوی یوناما به نشر رسیده، آمده است: سازمان ملل متحد از پیشرفت در تطبیق توافق‌نامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار استقبال می‌کند، اما تاکید دارد که در این زمینه “توسعه و حفاظت از حقوق بشر” اصلی مهم است.

در این خبر نامه به نقل از تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان آمده است:” شهروندان افغانستان و کسانی که قربانی ظلم و ستم گردیده‌اند نباید از حقوق حقه قضایی شان محروم گردند. سازمان ملل متحد به حمایتش از تلاش های افغان‌ها برای رسیدن به صلح، عدالت و امنیت ادامه می‌دهد. ”

یوناما در این خبرنامه از تلاش حکومت وحدت ملی افغانستان برای شامل ساختن کسانی که از خشونت دست کشیده و به صلح می‌پیوندند، ابراز حمایت کرده، اما تاکید کرده که به شنیدن صدای قربانیان نیز متعهد باقی خواهد ماند.

گلبدین حکمتیار، چند هفته پیش و هفت ماه پس از امضای توافقنامه صلح با دولت افغانستان که به او مصئونیت قضایی می‌دهد، وارد کابل شد.

بی‌بی‌سی در ادامه گزارش‌ خود آورده است:” حزب اسلامی گلبدین حکمتیار مانند دیگر جناح‌های دخیل در جنگ‌های داخلی افغانستان، از سوی نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی متهم به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در این جنگ‌ شده است. این گروه‌ها آقای حکمتیار را مسئول برخی از فجایع جنگ از جمله موشک‌پرانی ماه اوت سال ۱۹۹۲می‌دانند”.

گفته می‌شود که در این موشک‌پرانی حداقل ۱۸۰۰ تن کشته و ۸۰۰۰ دیگر زخمی شدند.

در همین حال، نهاد بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که پس از امضای توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و آقای حکمتیار منتشر کرد، آقای حکمتیار را به نقض حقوق بشر از جمله ناپدید شدن اجباری مخالفان سیاسی، داشتن یک زندان زیرزمینی در پاکستان و شکنجه در آن، و حملات خشونت‌آمیز به سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه برنامه‌های آموزش و بهداشت برای زنان افغان در اردوگاه‌های پناهندگان در پاکستان، متهم کرد.

گفتنی است که پیش از این نیز، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، به برپایی یک«دادگاه عادلانه» به منظور رسیدن به جنایت‌های جنگی، رضایت داده بود.

 

کد خبر: 8699