خبرگزاری دید: نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان پنجشنبه(۲۷عقرب) با ارائه گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد جنگجویان داعش خراسان تقریباً در تمام ۳۴ ولایت افغانستان پخش شده‌اند و طالبان نتوانسته است جلوی این گروه را بگیرد. این مقام دیپلماتیک نسبت به بروز فاجعه انسانی در افغانستان نیز هشدار داد.


به نقل از یورونیوز، دیبورا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل در گزارش خود نسبت به رویکرد فراقضایی طا-لبان در مبارزه با داعش خراسان هشدار داد و اعلام کرد امارت اسلامی متهمان به همکاری با داعش را بدون برگزاری دادگاه بازداشت و اعدام می‌کند. خانم لاینز خواستار توجه بیشتر جامعه جهانی به این مشکل شد.
از زمان بازگشت طا-لبان به قدرت در افغانستان در میانه تابستان امسال، عملیات داعش علیه اهداف عمدتاً غیرنظامی و به‌ویژه شیعیان هزاره دوچندان شده است. با این که طالبان وعده تامین امنیت و حمایت از تمام شهروندان افغانستان را می‌دهند، به نظر می‌رسد این گروه، دست‌کم در کوتاه مدت از عملی کردن این وعده‌ها ناتوان بوده است.
جنگجویان شاخه خراسان داعش که اواخر سال ۲۰۱۴ اعلام موجودیت کردند، در سال‌های گذشته عمدتاً در مناطق شرقی افغانستان و به‌ ویژه ولایت ننگرهار فعال بودند. نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در گزارش خود به شورای امنیت گفت شمار حملات داعش از ۶۰ مورد در سال ۲۰۲۰ به ۳۳۴ مورد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.
خانم لاینز همچنین گفت طالبان در حالی که به شدت تلاش می‌کنند خود را به‌عنوان یک دولت [متعارف] نشان دهند، ما گزارش‌های پرشماری را از بازداشت و اعدام فراقانونی و بدون محاکمه نیروهای امنیتی حکومت سابق دریافت می‌کنیم.
هشدار دوباره سازمان ملل متحد نسبت به بروز فاجعه انسانی در افغانستان
نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در بخش دیگری از گزارش خود به شورای امنیت نسبت به بروز فاجعه انسانی در افغانستان در آستانه زمستان هشدار داد و از جامعه جهانی خواست تا راهی برای پرداخت حقوق کارکنان بخش سلامت، معلمان و کارکنان سازمان‌های امدادی پیدا کند.
خانم لاینز گفت: «فروپاشی اقتصادی تجارت مواد مخدر، اسلحه، قاچاق انسان و بازار سیاه ارز را تشدید می‌کند. این وضعیت تنها به تقویت تروریسم کمک خواهد کرد. وضعیت بیمارگونه کنونی، نخست دامن افغانستان را می‌گیرد و پس از آن به دیگر کشورهای منطقه سرایت خواهد کرد».
در سه ماه گذشته و همزمان با قطع یا محدود شدن کمک‌های مالی جامعه جهانی به افغانستان، طا-لبان بارها از نهادهای بین‌المللی و به‌ویژه ایالات متحده امریکا خواسته است تا دارایی‌های بلوکه شده این کشور را در اختیار کابل قرار دهد.

کد خبر: 99341