اعلام شاهزاده هری نواسه ملکه بریتانیا و همسرش مگان مارکل مبنی بر جدا شدن آنان از خانواده سلطنتی و جایگاه شان به عنوان اعضای این خانواده، خاندان سلطنتی بریتانیا را با بحران جدیدی مواجه کرده و ملکه الیزابت با خاندان سلطنتی دیدار کرده است.

اعلام شاهزاده هری نواسه ملکه بریتانیا و همسرش مگان مارکل مبنی بر جدا شدن آنان از خانواده سلطنتی و جایگاه شان به عنوان اعضای این خانواده، خاندان سلطنتی بریتانیا را با بحران جدیدی مواجه کرده و ملکه الیزابت با خاندان سلطنتی دیدار کرده است.
به نقل از بی بی سی، پرنس هری، برادرش پرنس ویلیام و پدرشان چارلز در این جلسه حاضر شده‌اند و انتظار می‌رفت که مگان تیلفونی از کانادا در این جلسه شرکت کند.
قرار بود طی این گفت‌وگو «قدم بعدی» در تبیین ارتباط این زوج با خانواده سلطنتی مشخص شود. ملکه امیدوار است که طی روزهای آینده راه حلی برای این مشکل پیدا شود.
از موضوعات بحث انگیز در این زمینه، در پی اعلام جدا شدن این زوج از خاندان سلطنتی که در نشست خانواده سلطنتی هم درباره آن گفت‌‌وگو شده، منابع مالی است که قرار است در اختیار آن دو قرار بگیرد و اینکه آیا آنان القاب سلطنتی خود را حفظ خواهند کرد یا نه، و همچنین وظایف خود را به عنوان اعضای خاندان سلطنتی همچنان باید انجام بدهند یا نه.
نخستین دیدار
جلسه روز دوشنبه نخستین باری بوده که از زمان اعلام تصمیم هری و همسرش، ملکه به طور رو در رو با نوه خود دیدار کرده است.
چهارشنبه(۱۷ جدی)، هری و مگان ضمن اعلام تصمیم خود برای جدایی از خانواده سلطنتی، در بیانیه‌ای گفتند که قصد دارند وقت خود را میان بریتانیا و امریکای شمالی تقسیم کنند.
گفته شده که آن‌ها پیش از انتشار این بیانیه با هیچ یک از اعضای خاندان سلطنتی مشورت نکرده بودند.
کاخ باکینگهام از این تحول ابراز «یأس» کرد و گفته شد که مقام‌های ارشد خاندان سلطنتی از این بیانیه «آزرده‌» شدند.
انتظار می‌رفت که ملکه الیزابت دوم، پرنس چارلز، ویلیام و هری، ضمن در نظر گرفتن برنامه‌هایی که آن دو برای خود اعلام کرده‌اند، مجموعه‌ای از احتمالات را در مورد آینده این زوج مرور کنند.
از جمله مسائلی که هری و مگان برای رسیدن به این تصمیم خود اعلام کردند توجه فوق العاده رسانه‌ها به زندگی شان بوده است.
«شکاف» در خاندان سلطنتی
در لندن. مردم بریتانیا هری و برادرش ویلیام را از زمان کودکی، به ویژه هنگامی که به دنبال تابوت مادرشان قدم می زدند، به یاد دارند و زندگی خصوصی آنان را از نزدیک دنبال می‌کنند.
گفته می‌شود که مشورت نکردن این زوج سلطنتی با سایر اعضای خانواده از جمله مادربزرگشان، ملکه بریتانیا، سبب آزرده خاطر شدن خانواده شده است و واژه «مایوس شدن» که از سوی مقامات کاخ باکینگهام به کار رفته، واژه‌ای شدید الحن به شمار می‌آید.
اعلام تصمیم این زوج بحث‌های بسیاری را در روزهای گذشته در بریتانیا برانگیخته است. در حالی که بسیاری از مردم معتقدند که آنان کاملاً حق دارند برای آینده زندگی شان تصمیم بگیرند، گروهی نیز می گویند اعضای خاندان سلطنتی نمی توانند هر وقت دلشان خواست از نقش خود کناره بگیرند.
این بحث‌ها هنگامی پررنگ تر می‌شود که پرسش‌هایی مانند اینها از سوی بعضی مطرح می‌شود: امکان ادامه برخورداری آنان از منابع مالی عمومی، به طور مثال برای حفاظت فردی از آنان که گفته می‌شود هزینه بسیار بالایی دارد و دیگر اینکه آنان چگونه می‌توانند شغلی انتخاب کنند که با توجه به فعالیت‌های خیریه آنان دچار تضاد منافع نشوند.

کد خبر: 62321