کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از شکنجه‌ لعل‌بی‌بی در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب به عنوان بدترین شکنجه و بدترین خشونت سال علیه زنان یاد کرده و آن را جنایت وحشتناک می‌خواند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از شکنجه‌ لعل‌بی‌بی در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب به عنوان بدترین شکنجه و بدترین خشونت سال علیه زنان یاد کرده و آن را جنایت وحشتناک می‌خواند.
محمدنعیم نظری معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به خبرگزاری دید گفت که این کمیسیون از تمامی صلاحیت‌های نظارتی خود در این قضیه استفاده کرده و تمامی مراحل تطبیق قانون را در این قضیه پیگیری می‌کند.
آقای نظری از حکومت و نهادهای بین‌المللی خواست که این قضیه را به صورت جدی پیگیری نموده و عاملان آن را مطابق قانون مجازات کنند.
لعل‌بی‌بی ۱۷ ساله که یک سال پیش در بدل زن برادرش ازدواج کرده است، از چند ماه به این سو، تحت شکنجه‌ وحشتناک قرار داشته است. شوهر و پدر شوهر لعل‌بی‌بی ضمن لت‌وکوب، بدن او را با آب جوش و سیخ داغ، سوزانده و ناخن‌هایش را کشیده‌اند.
او می‌گوید:«شوهرم مرا می‌زد، با ریسمان بسته و شب و روز در اتاق زندانی‌ام می‌کرد…آب جوش را بالایم می‌ریخت.»
لعل‌بی‌بی در منطقه‌ای تحت کنترول طالبان زندگی می‌کرده است، به همین دلیل اکنون دولت به شوهر لعل‌بی‌بی دسترسی ندارد، اما عبدالکریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب می‌گوید که آن‌ها، پدر شوهر لعل بی‌بی را بازداشت کرده‌اند.
این دختر به منظور درمان بهتر ابتدا به شفاخانه شهر میمنه فاریاب انتقال داده شده و اکنون به بلخ آورده شده است. داکتران می‌گویند: احتمال دارد که پاهای لعل‌بی‌بی قطع شود، اما داکتر معالج او در بلخ گفته که وضعیت فیزیکی این دختر در حال بهبود است و آن‌ها امیدوارند تا یک ماه دیگر بهبود یابد. به گفته او، زخم‌های ناشی از ضرب و شتم در بدن لعل‌بی‌بی شدید و عمیق است، اما سوختگی‌هایش خیلی شدید نیست.
همه ساله گزارش‌های تکان دهنده‌ای از خشونت علیه زنان در افغانستان شنیده می‌شود. آمار این قضایا در کشور همیشه بالا بوده است. به اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در هفت ماه نخست سال جاری خورشیدی دو هزار و ۷۶۲ مورد خشونت با زنان در این کمیسیون ثبت شده که نسبت به سال گذشته بیشتر از ۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

کد خبر: 62052