خبرگزاری دید: یک تفنگدار نیروی دریایی امریکا که از نحوه خروج نیروهای کشورش از افغانستان و بی‌نظمی در این روند انتقاد کرده‌ بود، امروز محاکمه می‌شود.


این تفنگدار نیروی دریایی امریکا «استوارت شِلِر» نام دارد و چندی قبل در ویدیویی که در فیسبوک خود منتشر کرد از سران نظامی کشورش به دلیل نحوه خروج از افغانستان به شدت انتقاد کرده ‌بود.
او با اتهامات متعددی از جمله بی‌احترامی به مقامات مافوق، سرپیچی عمدی از دستورات مافوق و رفتارهای ناشایست برای یک نظامی امریکایی مواجه است. وکیل او اعلام کرده که آقای شلر اتهامات علیه خود را خواهد پذیرفت.
وکیل شلر افزوده که انتظار می‌رود با پذیرش اتهامات از سوی این نظامی امریکایی، درباره انفصال او از خدمت تحت شرایطی محترمانه و دریافت نامه توبیخ توافقی صورت گیرد.
شلر در ماه آگست پس از وقوع انفجار مرگبار در میدان هوایی کابل، با انتشار پیامی ویدیویی در حساب شخصی فیسبوک در حالی که لباس رسمی نظامی به تن داشت گفت: «مردم ناراحت هستند چون رهبران ارشدشان آن‌ها را ناامید کردند و هیچ‌یک از آن‌ها دستان خود را بالا نبردند و مسئولیت قبول نکردند و نگفتند که ما همه‌چیز را خراب کردیم».
در این انفجار که هنگام اجرای عملیات انتقال شهروندان امریکایی و افغان‌ توسط نیروهای امریکایی از افغانستان صورت گرفت، ۱۳ امریکایی و بیش از ۱۵۰ شهروند افغانستان کشته شدند.
شلر در ویدیوی خود، از «لوید آستین» وزیر دفاع و «مارک میلی» فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا نیز بابت تخلیه پایگاه هوایی بگرام انتقاد کرده بود.
نحوه خروج امریکا از افغانستان با انتقادهای زیادی در داخل و خارج این کشور روبه‌رو است؛ اما مقامات ارشد دولت امریکا از این اقدام دفاع می‌کنند.

کد خبر: 97739