رییس مجمع ملی مردم افغانستان با اشاره به تنش‌های اخیر میان ایران و امریکا و همچنان اظهارات اخیر وزیر خارجه ایالات متحده در مورد تلاش تهران برای تخریب روند صلح افغانستان، می‌گوید که اظهارات آقای پمپئو ناشی از تنشی است که میان دو کشور به وجود آمده است.

رییس مجمع ملی مردم افغانستان با اشاره به تنش‌های اخیر میان ایران و امریکا و همچنان اظهارات اخیر وزیر خارجه ایالات متحده در مورد تلاش تهران برای تخریب روند صلح افغانستان، می‌گوید که اظهارات آقای پمپئو ناشی از تنشی است که میان دو کشور به وجود آمده است.
به گزارش خبرگزاری دید، سید علی‌رضا محمودی رییس مجمع ملی مردم افغانستان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با آریانا نیوز نسبت به تحولات اخیر در منطقه و تنش به وجود آمده میان تهران و واشنگتن و تاثیر آن بالای روند صلح افغانستان، می‌گوید که هر کشور بر بنیاد منافع ملی خویش حرکت می‌کند و مردم افغانستان باید تلاش کنند که منافع ملی خود را حفظ نمایند.
او گفت: اظهارات آقای پمپئو در شرایطی بیان شده است که تنش بسیارجدی بین ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی ایران وجود داشت و این تنش قدرت در منطقه ممکن به طرف به اصطلاح جنگ و برخورد مستقم و نظامی بروند.
آقای محمودی تاکید می‌کند که با توجه به سیاست‌های تهران در افغانستان و منافع ملی کشور، سیاست‌های ایران در قبال روند صلح افغانستان در محور حکومت متمرکز بوده است: ولی از جانب دیگر اگر ما بخواهیم در رابطه با آنچه را که ایران در افغانسان می‌کند و حضور جمهوری اسلامی به عنوان همسایه غربی ما در بحث صلح آن چه را که گفته‌اند، همیشه ما دیدیم که مقامات ایرانی تاکید داشتند که ما باطالبان روابطی داریم، گفت‌وگوهایی داریم و تاکید شان بر این بوده که صلح باید در افغانستان و تلاش‌های صلح باید در محور حکومت افغانستان صورت بگیرد.
به باور آقای محمودی،« اختلاف نظری را که ایران با ایالات متحده داشته در بحث صلح افغانستان این بود که بحث صلح باید دولت‌محور باشد نه این که امریکایی‌ها بروند به صورت مستقم با طالبان وارد گفت‌وگوهایی شوند در مدت بیش از یک سال است که آن‌ها گفت‌وگوی مبهمی را دارند که نه مردم افغانستان و نه حکومت افغانستان در جیان جزئیات آن نیستند».
رییس مجمع ملی مردم افغانستان تاکید می‌کند که در خصوص تنش میان ایران و امریکا مهم نظر حکومت افغانستان است که در کدام طرف قرار می‌گیرد.
محمودی: از طرف دیگر هرکشوری به خاطر منافع ملی‌اش ممکن است که روابطی باگروه‌ها ومجموعه‌هایی داشته باشد، پس بهتر است که در این قسمت حکومت افغانستان هم نظرش را بدهد که آیا موافق با آنچه وزیر خارجه امریکا گفته هست و یا این که نظر دیگری دارد.
آقای محمودی با اشاره به تلاش‌های کشورهای دیگر در بحث صلح افغانستان می‌گوید که تنها جمهوری اسلامی نیست که در این خصوص تلاش‌هایی داشته، بل کشورهای دیگری نیست چنین تلاش‌هایی کرده‌اند و ادامه دارد.
محمودی: ما در همسایگی افغانستان کشورهای زیادی را داریم، این‌ها در بحث صلح افغانستان تلاش‌هایی کردند، نشست صلح ازبیکستان یا تاشکند بوده و ترکمستان تلاش‌هایی داشته وایران هم تلاش‌هایی را داشته که گفته شده که باحکومت افغانستان شریک ساخته و همچنین چندین کشور دورتر از ما چندین نشست در مسکو و جاهای دیگر هم در رابطه به پروسه صلح افغانستان داشتیم.
این چهره سیاسی کشور در مورد اختلاف دیدگاه ایرانی‌ها و امریکایی‌ها در مباحث مختلف و خصوصاً بحث صلح افغانستان می‌گوید که هر دو کشور منافع خود را دنبال می‌کنند، ولی امریکایی‌ها از دیدگاه جمهوری اسلامی باور مند به این نیست که در افغانستان صلح حاکم شود.
«اختلاف دیدگاهی را که ایرانی‌ها همیشه داشته‌اند با امریکایی‌ها خصوصاً در بحث افغانستان و این که به چالش می‌کشیدند حضور امریکایی‌ها را در افغانستان روی این بوده که امریکا به هیچ‌وجه باورمند به این نیست یا اراده این را ندارد که درجغرافیای افغانستان صلح بیاید وتاکید ایرانی‌ها هم همیشه این بوده که حکومت افغانستان در روند صلح حضور مستقیم داشته باشد که تاهنوز چنین حضوری یا به اصطلاح دیالوگ گفت‌وگو ویا مذاکره بین‌الافغانی آغاز نشده است.»
فورمول «بُن»
رییس مجمع ملی مردم افغانستان در خصوص تلاش‌های کشورها مختلف در روند صلح افغانستان به این باور است که باید فورمول بن حفظ شود، هرچند نقایصی داشت، ولی اجماع جهانی و منطقه‌ای خصوص صلح افغانستان به وجود آمده بود.
او می‌گوید که اگر اجماعی که در نشست بن در این خصوص به وجود آمده بود، دوباره به وجود نیاید رسیدن به صلح پایدار ناممکن است.

محمودی: تاکید ما همین است و تاکید مردم افغانستان هم همین است که باید آنچه که برای صلح در افغانستان تلاش می‌شود، ما باید فورمول بن را داشته باشیم در نشست بن یا اجلاس بن البته نقایصی وجود داشت ولی آنچه که مهم بود ما به یک اجماع جهانی و منطقه‌ای در رابطه با صلح افغانستان رسیدیم و آن نتیجه داد، شما شاهد این بودید که در آن نشست و بعدش در افغانستان نمایندگان ایالات متحده و ایران در بحث صلح افغانستان نظرات مشترک داشتند و یک اجماع منطقه‌ای و جهانی پیرامون صلح افغانستان به وجود آمده بود.
به باور این چهره سیاسی، «حال هم اگر حکومت افغانستان و ایالات متحده و کشورهای همسایه به چنین یک اجماع به اصطلاح جهانی و منطقه‌ای پیرامون صلح افغانستان نرسند، من فکر می‌کنم با تلاش های یک جانبه امریکایی‌ها به دور از حکومت افغانستان و با تلاش‌هایی که بعضی از کشورهای دیگر می‌کنند ما به آن صلحی که نیاز افغانستان است و به آن صلحی که می‌تواند جلو جنگ و خونریزی‌های افغانستان را بگیرد، مشکل است که برسیم.»
تعریف تروریزم:
سید علی‌رضا محمودی در بحث تروریزم و دیدگاه هر کشور نسبت به این پدیده می‌گوید که تعریف کشورها مطابق منافع ملی شان تروریزم را تعریف می‌کند، ممکن یک گروه یا سازمان در چارچوب منافع ملی یک کشور تروریستی باشد، ولی از دید یک کشور دیگر نباشد.
محمودی: ببینید تعریف فرق می‌کند. همو تعریف امریکایی‌ها از گروه‌های هراس‌افگن، از حقوق بشر از به اصطلاح دولت‌ها آن چیزی است که به اصطلاح تعریفی است که مدنظر امریکایی‌ها است. ولی خب، از طرف دیگر ممکن است این دیدگاه مخالفین خود را هم داشته باشد که گروه‌های هراس‌افکن ما کدام گروه‌ها را می‌گویم، مثلاً کی‌ها مانع صلح در افغانستان یا در منطقه هستند.
آقای محمودی با اشاره به این موضوع می‌گوید: شما می‌بینید که امریکایی‌ها از هزاران کیلومتر آن طرف می‌آیند در حوزه خاورمیانه و افغانستان به دنبال منافع و تاکید شان این است که ما به دنبال منافع ملی خود ما هستیم. حضور شان را در افغانستان توجیه می‌کنند که ما در افغانستان حضور داریم به خاطر مبارزه با هراس‌افکنی تا که امریکا هدف قرار نگیرد. پس چطور آن‌ها به اصطلاح از طرف دیگر حضور کشورهای همسایه را یا به اصطلاح کشورهای منطقه را با پیمان‌های مشترکی که این ها دارند در همکاری و مبارزه با تروریزم، مفهوم تروریزم بر ایدئولوژی داعش است. حال ما بیایید ارزیابی بکنیم که کدام کشورها در منطقه با داعش مبارزه می‌کنند و کدام کشورها به صورت به اصطلاح علنی و به صورت مخفیانه از داعش حمایت می‌کنند.
به باور رییس مجمع ملی مردم افغانستان، بحث تعریف تروریزم مثل تعریف حقوق بشر از دیدگاه هر کشوری فرق می‌کند. امریکایی‌ها هر کشوری را که با آن‌ها نبود آن را متهم به حمایت از تروریزم می‌کند و ممکن است کشورهای دیگر هم چنین دیدگاهی را داشته باشند، ولی بحث مهم این است که در جغرافیای افغانستان این حکومت افغانستان که تعیین می‌کند کدام نیروها و کدام به اصطلاح نیروهای منطقه‌ای علیه تروریزم مبارزه می‌کنند و کدام کشورها مانع روند صلح افغانستان می‌شوند.
وی می‌افزاید که مذاکرات صلح و مبارزه با هراس‌افکنی باید در محور دولت و مردم افغانستان و هیچ کشور دیگر نباید اجازه یابد که در این دو مورد به صورت یک جانبه حرکت کند.
گفتنی است که تنش‌های اخیر میان امریکا و ایران سبب نگرانی مردم افغانستان شده، به دلیل این که امریکایی‌ها در افغانستان حضور نظامی دارند و ایران نیز یکی از قدرت‌های قابل ملاحظه نظامی در منطقه است.

کد خبر: 62084