برخی باشندگان مزارشریف در اعتراض به بلند بودن بهای صرفیه برق در بلخ، بار دیگر به جاده‌ها برآمده و اعتراض کردند. آن‌ها خواستار عدالت و کاهش بهای برق در این ولایت هستند. این چندمین بار است که مزاری‌ها برای بلند بودن بهای برق اعتراض می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دید، صدها تن از باشندگان مزارشریف، صبح امروز سه شنبه (۲۵ سنبله) با راهپیمایی در مقابل شورای ولایتی و نهادهای دولتی دیگر، خواهان توجه هر چه زودتر برشنای مرکزی در قسمت کاهش صرفیه برق مزارشریف شدند.
نوریه نجفی زاده از معترضان می‌گوید: «پرداخت ۶ افغانی برای باشندگان بلخ خیلی دشوار است، دیگر نمی‌خواهیم برق بلخ یک بام و دو هوا باشد در حالی که پول صرفیه برق سایر ولایات بسیار پایین است».
این معترض افزود که ما از چهار ماه بدین سو برای کاهش صرفیه برق در بلخ اعتراض داریم، اما هنوز کسی صدای ما را نشنیده است.
عنایت‌الله باور بامیک فعال مدنی بلخ نیز می‌گوید که «بلند بودن صرفیه برق بلخ ظالمانه است و از حکومت می‌خواهیم که این فرق را بردارد در غیر آن اقدام بعدی برپایی خیمه تحصن، بستن درب برشنای بلخ، تحریم پرداخت بیل برق و پایین کردن سویچ برق کابل از سوی باشندگان شهر مزارشریف خواهد بود».
شازیه حقجو احمدی از دیگر اعتراض کنندگان گفت که بی توجهی حکومت به صدای مردم بلخ سبب شده تا آنان امروز به جاده ها بیایند و بار دیگر خواست‌های شان را مطرح کنند، اما امیدواریم مسئولین صدای مردم بلخ را بشنوند.
با این حال، حمیدالله حمیدی رییس برشنای بلخ می‌گوید که دو روز قبل جلسه‌ای میان رهبریت برشنا و رییس جمهور برگزار شد و ارگ دستور داد تا بروی یکسان سازی تعرفه برق وارداتی کار کنند و آن را در سراسر افغانستان عملی کنند، اما زمان عملی شدن این برنامه معین نیست.
این در حالی است که صرفیه برق رهایشی در ولایت بلخ، هر کیلوات ۶،۲۵ افغانی و برق تجارتی هر کیلوات ۱۶،۸۸ افغانی می‌باشد.

کد خبر: 75405