به دنبال اعلام جرم امریکا علیه نیکولاس مادورو و چند مقام بلندپایه ونزوئلا به اتهام «سازمان دهی تشکیلات تروریستی و قاچاق گسترده مواد مخدر به امریکا و پولشویی» روسیه تحریم‌های امریکا را علیه ونزوئلا ابزاری برای نسل کشی خواند.


به نقل از یورونیوز، وزارت دادگستری ایالات متحده امریکا روز پنج‌شنبه در جریان یک کنفرانس خبری اعلام کرد که دولت ایالات متحده علیه نیکولاس مادورو رییس جمهور ونزوئلا و تنی چند از مقام‌های دولت این کشور به اتهام مبادرت به سازمان‌دهی تشکیلات تروریستی با هدف قاچاق مواد مخدر، اعلام جرم کرده است. این نهاد، برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری متهمان شود ۱۵ میلیون دالر جایزه تعیین کرد.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه با «تخیلی خواندن» این حکم وزارت دادگستری ایالات متحده گفت: «در زمانی که تمام کشورهای جهان در حال نبرد با ویروس کرونا هستند، امریکا مجازات‌های وحشیانه علیه ونزوئلا وضع می‌کند».
ونزوئلا تاکنون ۱۰۷ مورد ابتلای به ویروس کرونا را در این کشور ثبت کرده است. روسیه می‌گوید کیت تشخیص این بیماری را به ونزوئلا فرستاده و به حمایت از این کشور در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ ادامه می‌دهد.
از زمان آغاز بحران سیاسی در سال ۲۰۱۸ میلادی در ونزوئلا، ایالات متحده امریکا از خوان گوآیدو رییس جمهور خودخوانده این کشور حمایت تمام و کمال کرد. ایران، ترکیه، چین و به‌ویژه روسیه حامیان نیکولاس مادورو به شمار می‌روند. آقای مادورو در بیش از ۲ سال گذشته توانسته با بسیج هوادارانش و حفظ انسجام نیروهای نظامی این کشور، بر مخالفان و کودتای ناتمام آن‌ها غلبه کند.
اتهام تروریزم مبتنی بر قاچاق مواد مخدر، هنگامی یک تهدید جدی علیه دولت ونزوئلا به شمار می‌رود که آن را با مورد مشابه در پاناما مقایسه کرد. ایالات متحده آمریکا پس از طرح اتهام مشابه علیه مانوئل نوریگا رییس جمهور پاناما به سازماندهی گسترده انتقال مواد مخدر به امریکا، در جنوری سال ۱۹۹۰ با مداخله نظامی در این کشور، آقای نوریگا را بازداشت کرد.

کد خبر: 65582