صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه کشور در نشست سه‌جانبه چین، افغانستان و پاکستان در بیجنگ، ضمن مهم دانستن همکاری صادقانه سه کشور با هم و مبارزه علیه دهشت‌افکنی گفت: ساختنِ روند مبارزه با تروریزم، نیاز مبرم به همکاری‌های صادقانه و هماهنگی میان کشورها در منطقه و فراتر از آن دارد، تا بتوانیم ثبات را در منطقه بیاوریم.
به گزارش خبرگزرای دید، درین نشست وزیر خارجه کشور با اشاره به توافق‌نامه افغانستان و پاکستان گفت: ما توافق نمودیم تا در راستای مبارزه با تروریزم، بدون قایل شدنِ مرز و هرگونه تمایز دیگر، همکاری نماییم. این همکاری و مبارزه شاملِ جلوگیری از دادن پناهگاه‌های امن و حمایت تسلیحاتی تروریستان در هر جایی از منطقه می‌شود.
وزیر خارجه کشور همچنان تاکید کرد:« ما باید آماده باشیم تا در برابر عناصر آشتی‌ناپذیر(هراس‌افکنان) واردِ عمل شویم و آن‌ها را از بین ببریم؛ زیرا آن‌ها پیام صلح را نمی‌شنوند و مردمانِ ملکی افغانستان را همه روزه در شهرها و روستاها مورد حملات وحشیانه قرار می‌دهند؛ حملاتی که همه روزه شهروندان بیگناه ما را به خاک وخون می‌کشاند.»
آقای ربانی با یاد آور شدن مبارزه علیه تروریزم در کشور، افزود : ما باید همزمان از تمام قدرت، نفوذ و منابع مان برای حمایت از روند سیاسی، آشتی و مصالحه که منجر به پایان بخشیدنِ خشونتِ طالبان در افغانستان شده می‌تواند، استفاده کنیم. چین و پاکستان توافق کردند تا از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی کنند.
وزیر خارجه کشوربه منافع همکاری بین سه کشور نیز اشاره کرده گفت: در بخش توسعه، ما پیرامون همکاری‌های توسعه‌ای بُرد – بُرد، با تمرکز ویژه روی توسعه زیربناها غرض تقویت اتصال میان سه کشور، از جمله برنامه «یک کمربند یک راه» و «ریکا» مفصلاً بحث و تبادل نظر نمودیم.
نشست سه‌جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان در بیجنگ برگزار شده بود. کارشناسان به این باورند که چین با توجه به قدرت بزرگ اقتصادی که دارد در روند صلح افغانستان تاثیرگذار خواهد بود.


کد خبر: 20528