محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در هنگام ورود به شهر دوشنبه گفت که هدف کشورش کمک به برقراری صلح پایدار و پایان درگیری‌ها در افغانستان است.


به نقل از فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شامگاه یکشنبه(۸حمل) برای اشتراک در نهمین دور کنفرانس قلب آسیا-روند استانبول وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد.
سفر دو روزه وزیر امور خارجه به منظور شرکت در کنفرانس قلب آسیا – روند استانبول (نهم و دهم حمل) و نیز گفت‌وگو با مقامات کشور تاجیکستان درخصوص روابط فیمابین دو کشور ایران و تاجیکستان انجام شده است.
ظریف در بدو ورود به تاجیکستان گفت که هدف جمهوری اسلامی ایران کمک به برقراری صلح پایدار و پایان درگیری ها در افغانستان است.
وزیر امور خارجه ایران عنوان کرد: بسیار خوشحالم فرصتی پیدا شد تا برای اجلاس قلب آسیا و یک سفر دوجانبه به کشور دوست، همسایه، همزبان و همکیش تاجیکستان سفر کنم و با مقامات تاجیکستان و سایر کشورهایی که نسبت به افغانستان که آن هم یک کشور هم کیش، هم زبان و همسایه است، اشتراک مساعی کنیم تا بتوانیم به برادران و خواهران خود در افغانستان برای برقراری صلح پایدار و پایان درگیری‌ها کمک کنیم.
وی با اشاره به برنامه دیدار و مذاکرات خود با مقامات عالی‌رتبه تاجیکستان، اظهار داشت: روابط ایران و تاجیکستان روابط دیرینه و برادرانه‌ای است، امیدوارم این سفر بتواند برای تقویت و گسترش همکاری‌ها در همه زمینه ها سهم خوبی ایفا کند.
گفتنی است که ظریف علاوه بر شرکت و سخنرانی در این کنفرانس و مذاکرات با مقامات تاجیکستان، با وزرای امور خارجه تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هند و آذربایجان نیز دیدار خواهد کرد.
۱۵ کشور عضو قلب آسیا شامل ایران، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، چین، روسیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبیکستان، ترکیه، آذربایجان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند.
امریکا، استرالیا، کانادا، دنمارک، مصر، فرانسه، فنلند، آلمان، عراق، ایتالیا، جاپان، ناروی، پولند، اسپانیا، سویدن و انگلیس هم کشورهای حامی قلب آسیا به شمار می‌روند.
کنفرانس قلب آسیا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ در استانبول، کابل، آلماتا، پکن، اسلام‌آباد، امریتسر، باکو و استانبول برگزار شده است.

کد خبر: 87881