رییس جمهور محمد اشرف غنی در سخنرانی‌ افتتاحیه‌اش در آغاز کار لویه جرگه مشورتی صلح در کابل، ضمن اتحاف دعا به روح شهدای نظامی و ملکی کشور و همدردی با خانواده‌های آنان تاکید کرد که هر قدمی که دولت تاکنون برداشته نشان دهند حسن نیت برای صلح بوده است.

رییس جمهور محمد اشرف غنی در سخنرانی‌ افتتاحیه‌اش در آغاز کار لویه جرگه مشورتی صلح در کابل، ضمن اتحاف دعا به روح شهدای نظامی و ملکی کشور و همدردی با خانواده‌های آنان تاکید کرد که هر قدمی که دولت تاکنون برداشته نشان دهند حسن نیت برای صلح بوده است.
به گزارش خبرگزاری دید، رییس جمهور محمد اشرف غنی گفت: لویه جرگه جاییست که در آن مردم در فضای همدلی و فارغ از هرنوع قید و قیود حرف دل شان را تبادله کرده و فیصله‌ای را به نظام تقدیم می‌نمایند.
این جرگه قرار است در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی خطرناک گروه طالبان به دولت مشوره بدهد.
رییس جمهور افزود: حضور برجسته زنان هم در شورای ملی و هم در لویه جرگه مشورتی به رونق جرگه می‌افزاید.
به باور وی، جرگه اعتبار اخلاقی، ممثل اراده و اجماع ملی مردم افغانستان است.
رییس جمهور تصریح کرد: همانطور که از طریق رسانه‌ها و مشورت‌ها در جریان قرار گرفته‌اید که در روزهای عید با راه‌اندازی دیپلماسی عیدی با سران کشورهای همسایه و منطقه از جمله رؤسای جمهور کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان، ترکمنسنان، ازبیکستان، پاکستان و هندوستان صحبت‌های مفصلی در رابطه تقویت روابط دو جانبه و چندین جانبه داشتیم. همه آن‌ها از صلح به رهبری افغان‌ها حمایت کردند. اجماع منطقه بر سر جمهوریت در افغانستان است و این اجماع را به شما تبریک می‌گویم.
رییس جمهور گفت که افغانستان باید دوباره به حیث چارراه وصل منطقه بدل شود و این یک رویا باقی نماند.
به گفته آقای غنی، سیاست معقول و با مفهوم جمهوریت نشان می‌دهد که ما عمق استراتژیک برای هیچ آزمند و حلقه حریص در منطقه نخواهیم بود، بلکه دوست استراتژیک همه خواهیم بود و این دوستی در محور منافع مشترک و قابل فهم و احترام متقابل بدون کم و کاست خواهد بود.
او گفت: ما یک کشور نهایت غنی هستیم، اما متأسفانه مردم ما در فقر است، تلاش ما تبدیل کردن منابع پنهان به سرمایه‌های آشکار ما است.
رییس جمهور افزود: منابع طبیعی افغانستان نهایت به صورت عادلانه بین ولایت‌های افغانستان و زون‌های افغانستان تقسیم شده است. هیچ نقطه افغانستان بدون منابع طبیعی نیست و همه این منابع طبیعی لازم وملزوم همدیگر هستند.
آقای غنی تأکید کرد: ۱۰ ولایت محروم افغانستان بیشترین سرمایه منابع طبیعی را دارند.
آقای غنی افزود: ما دنبال دوستان فراوان استیم و هیچ نیت دشمن سازی و دشمن تراشی نداریم. من فخر می‌کنم که پس از دوره سیاه استالین که مرزهای تجارتی ما با (آسیای میانه) با دیوارهای فولادی بسته شد، امروز آسیای میانه به نزدیکترین دوستان افغانستان تبدیل شده‌اند و رشته‌های کهن فرهنگی – اقتصادی و تاریخی ما در حال تازه شدن و گسترش است.
آقای غنی تأکید کرد که از خاک افغانستان در برابر هیچ همسایه‌ای سوء استفاده نخوهد شد. و از آنها نیز می‌خواهیم که اقتدار ملی ما مورد احترام قرار بگیرد.
رییس جمهور گفت: مبانی بحث ملی امروز جمهوری، وحدت ملی، سیستم دموکراتیک، توزیع عادلانه فرصت‌ها و دارایی‌های اقتصادی، تقویت یک سیستم مسئولیت پذیر و حفظ دارایی‌های فکری و مادی این ثبات آینده ما را تضمین می‌کند.
او گفت: ما به صلح و ثبات واقعی احتیاج داریم، افغانستان به یک عمل واضح و شفاف نیاز دارد تا مردم ما برای آینده راضی باشند از خود و دارایی خود و فرزندانشان. برنامه ریزی و برنامه ریزی کنید. خوشبختانه محور اصلی بحث در همه ولایات ما بازسازی و اتکا به دارایی‌های ملی ما است.
رییس جمهور علاوه کرد: «بحث اصلی در کلیه ولایات و کلیه اقوام کشور، بدون استثنا، چگونگی خودکفایی و اعتماد به نفس است. مردم امیدها و آرزوهای بالایی دارند و به فکر راه‌هایی برای از بین بردن ابهاماتی هستند که پیش از آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل است که هر اقدامی که بر می‌داریم در نهایت باید به عنوان یک ملت به ثبات واقعی منتهی شود، ثبات قابل قبول برای همه».
غنی تصریح کرد: «من افتخار دارم که بانی اولین آتش‌بس سُچه و واقعاً افغانی بودم که در آن مردم معنای آتش‌بس را در تمام کشور لمس کردند».
او گفت که هر قدمی که ما تاکنون برداشته‌ایم نشان‌دهنده تعهد و حسن نیت ما برای صلح است. در حالی که ما زندانیان را قبل از مذاکرات در دوحه آزاد می‌کنیم. ما هیچ تعهدی برای آزادی نداریم. اما این واقعیت که ما هنوز ۵۰۰۰ زندانی را آزاد کردیم نشانگر تعهد ما به صلح و آینده افغانستان است.
آقای غنی گفت: بر اساس قانون اساسی رهایی این چهارصد زندانی در صلاحیت رییس جمهور افغانستان نیست. تا رسیدن به اینجا از هفتاد کوتل و هفت خوان رستم گذشته‌ایم. به لحظه‌های باریک و حساس نزدیک شده‌ایم. دایر شدن این لویه جرگه نشان دهنده تعهد من به تطبیق قانون اساسی است.
رییس جمهور افغانستان گفت: تصمیم شما امروز و فردا بسیار مهم است. من هیچ الزامی برای شما ندارم، زیرا به خرد و میهن پرستی هر یک از شما اعتقاد دارم.
او گفت: به فضل خدواند ملت ما دولت قوی می‌خواهد و دولت به محور مردم می‌چرخد و حضور شما این ادعای مرا به صورت واضح تمثیل می‌نمایید.
به گفته آقای غنی، متاسفانه در طول تاریخ کشور ما شاهد فروپاشی و سقوط دولت‌ها بوده است اما هیچ دسیسه و توطیه خارجی نتوانسته است اساسات ملت بودن ما را ضعیف سازد.
او گفت که حالا جمع شده‌ایم که خواب‌های شومی را که دیگران برای ما دیده‌اند، با خاک یکسان سازیم و پایه‌های نظام را بیشتر مستحکم سازیم تا که از دایره باطله تاریخ بیرون شویم و ثبات واقعی را ایجاد نماییم.
به گفته رییس جمهور، یکی از توصیه‌های لویه جرگه قبلی این بود که باید از جمهوریت و قانون اساسی صیانت صورت گیرد. با تمام تردید سازی‌ها و شک اندازی و سنگ اندازی‌هایی که دیگران کردند، قانون اساسی را تطبیق کرده و انتخابات را انجام دادیم.
رییس جمهور: وطن پدیده عزیزتر از جان ماست، پس برای عزت او جان سپردن برای اکثریت این ملت بحث تازه نیست.
آقای غنی گفت: امروز یکی از توطئه‌های خارجی دیکتاتوری‌ها، تحمیل‌ها، دادن امتیازات و فرار است. سلام بر غرور و بینش این ملت بزرگ که هیچ توطئه خارجی نتوانسته است این ملت را ترغیب کند تا خودش را از مرکز جدا کند و به فکر جدایی باشد. این حس تعلق این ملت بزرگ به خاک آن، سرمایه بزرگ ملی ما است.
رییس جمهور غنی گفت: مطالبات ملت ما، به ویژه برای توسعه اقتصادی و رونق، همه منطقی و موجه است. به خواست خدا این کار انجام می شود.
آقای غنی افزود: برگزاری و تنظیم این لویه جرگه در مدت چهار روز و بحث بالای مسئله مهم و حیاتی کشور، بیانگر ظرفیت، توانایی و اراده محکم جمهوری اسلامی افغانستان برای صلح و مشورت با ملت است.

کد خبر: 72952