خبرگزاری دید: نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان در شورای امنیت این سازمان پیرامون وضعیت کلی افغانستان، از جمله تهدیدات امنیتی، قتل‌های خودسرانه و بحران انسانی سخنرانی کرد.


دیبورا لاینز نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان و رییس یوناما به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون وضعیت کلی افغانستان تشریحات داد.
لاینز به اعضای شورای امنیت ملل متحد هشدار داد که طا-لبان توانایی جلوگیری از حملات تروریستی داعش را در افغانستان ندارند و این گروه تروریستی نه تنها در کابل بلکه در سایر ولایات افغانستان نیز فعال شده است.
وی گفته است: یکی دیگر از تحولات منفی عمده، ناتوانی طا-لبان در جلوگیری از گسترش (داعش-شاخه خراسان) بوده است. داعش که زمانی به چند ولایت و کابل محدود می‌شد، اکنون به نظر می‌رسد که تقریباً در تمام ولایات حضور دارد و به طور فزاینده فعال است.
دیبورا لاینز افزوده است: این امر توجه بیشتر جامعه بین‌المللی را می‌طلبد.
نماینده ملل متحد با ابراز نگرانی نسبت به حقوق قومی، حقوق زنان و دختران، گفته است: در حالی که مقامات فعلی نخست در حمایت از حقوق زنان در چارچوب قوانین اسلامی، از جمله آموزش اطمینان داده بودند، اما حقوق و آزادی‌های اساسی زنان و دختران افغان به طور کلی محدود شده است.
در رابطه به آزادی بیان، رییس یوناما می‌گوید که محدودیت‌هایی روی تلاش‌های آزادی بیان در افغانستان وجود دارد و رسانه‌ها گاهی به دلایل مالی و گاهی به خاطر محدودیت‌های مستمر عملی در مورد محتوای نشریات و برنامه‌های شان به تعطیلی ادامه می‌دهند.
دیبورا لاینز با اشاره به وقوع بحران بشری در افغانستان بیان داشته است: ما در آستانۀ یک فاجعه انسانی هستیم که قابل پیشگیری است.
ملل متحد همچنین بار دیگر خواستار ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان شد.
نماینده ویژه ملل متحد در این رابطه گفته است: ما همچنان خواستار یک اداره فراگیرتر هستیم که در آن نهادهای دولتی تنوع گسترده افغانستان را منعکس کنند. با این حال، شاهد پیشرفت محدودی در این زمینه بوده‌ایم.

کد خبر: 99299