خبرگزاری دید: نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا و تعدادی دیگر از کشورهای غربی در دیدار با سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طا-لبان، متعهد شدند که به صورت مشروط به کمک‌های خود به افغانستان ادامه خواهند داد.


این دیدار روز سه شنبه در دوحه قطر با یک هیئت بلندپایه طا-لبان به سرپرستی مولوی امیرخان متقی و نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از کشورها برگزار شد.
در این نشست، وضعیت اجتماعی و اقتصادی کنونی افغانستان، کمک‌های بشردوستانه و آثار منفی تحریم‌ها بر اتمام پروژه‌های ناقص اقتصادی مورد تاکید قرار گرفت.


بر اساس اعلام وزارت خارجه طالبان، متقی در این دیدار خطاب به سفرای کشورهای بزرگ گفت که تضعیف دولت افغانستان به نفع هیچکس نیست، زیرا پیامدهای نامطلوب امنیتی و اقتصادی همه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.


وی به جامعه بین‌المللی یادآور شد که استفاده از زور در افغانستان شکست خورده و از آنها خواست تا با افغان‌ها به صورت مشارکتی همکاری کنند.
وزیر امور خارجه طا-لبان در مورد پیامدهای منفی تحریم‌های جاری علیه افغانستان گفت که اجرای حقوق فعلی نیم میلیون کارمند دولت و از سرگیری پروژه‌های جدید اقتصادی از جمله مواردی است که می‌تواند تأثیر مستقیم بر تحریم‌ها داشته باشد.

متقی از جامعه بین‌المللی خواست تا به تحریم‌های جاری پایان دهند تا خیریه‌ها و نهادهای دولتی بتوانند از طریق دسترسی به منابع مالی حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند.
وی افزود: «ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که تحریم‌های کنونی را لغو کند. بانک‌ها باید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند تا خیریه‌ها و دولت بتوانند از طریق منابع شخصی خود یا از طریق کمک‌های مالی بین‌المللی به کارمندان خود حقوق پرداخت کنند».
در بیانیه وزارت خارجه طا-لبان آمده است که سفرای شرکت کننده در این نشست همچنین بی‌ثباتی افغانستان را ضایعه‌ای برای همه خواندند و از طا-لبان خواستند نگرانی‌ها را برطرف کرده و زمینه را برای روابط مثبت فراهم کند.
بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه طا-لبان، در این دیدار نمایندگان کشورهای مختلف بر ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، تا پایان سال جاری تاکید کردند.
در پایان این نشست، شرکت کنندگان بر لزوم ادامه چنین جلساتی برای تبادل نظر در آینده تأکید کردند.

نمایندگان ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای غربی در مورد ادامه کمک‌های بشردوستانه مشروط به افغانستان در شرایطی گفت‌وگو کردند که به‌ تازگی اتحادیه اروپا با اعطای ۱ میلیارد یوروی به افغانستان در اجلاس گروه ۲۰ موافقت کرد.
این کمک تا حدودی در کنترل وخامت اوضاع اقتصادی کنونی در افغانستان موثر خواهد بود. با این حال، پاسخگوی نیازهای مردم این کشور نخواهد نیست.

کد خبر: 97693