وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرده است که این وزارت در هفته آب و برق، کار ساخت ۱۲۷ شبکه آبیاری را در چهارده ولایت آغاز کرد.


به گزارش خبرگزاری دید، وزارت زراعت آبیاری و مالداری گفته است که این شبکه‌ها در ولایت‌های ننگرهار، کنر، لغمان، بلخ، کاپیسا، هرات، پکتیا، تخار، سمنگان، بغلان، لوگر، پروان، کابل و کندز ساخته می‌شود.
اکبر رستمی رییس اطلاعات و سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که با ساخت این شبکه‌ها ۵۳هزارو ۷۰۷هکتار زمین زراعتی تحت پوشش آبیاری قرار می‌گیرد.
آقای رستمی افزوده است که زمین‌هایی که با ساخت این شبکه‌ها تحت پوشش آبیاری قرار می‌گیرد در آن میزان ضایعات آب بین ۲۰تا ۳۰ درصد کاهش و به همین میزان حاصلات زراعتی افزایش می‌یابد.
سخنگوی وزارت زراعت گفت که برای ساخت این شبکه‌ها بیش از یک میلیارد و ۳۸۲میلیون افغانی هزینه درنظر گرفته شده است.
این هزینه توسط بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی و «IFAD» تمویل می‌شود.
با ساخت این شبکه‌های آبیاری، مدیریت آب‌های زراعتی بهبود یافته و فرصت‌های شغلی و میزان حاصلات زراعتی بیشتر می‌شود. مدیریت آب، از برنامه‌های دولت افغانستان است و در این راستا، تاکنون گام‌های ارزشمندی از سوی دولت برداشته شده است.
این در حالی است که سال گذشته از طریق تطبیق پروژه‌های آبیاری توسط وزارت زراعت، بیش از ۹۷هزار هکتار زمین در کشور تحت کشت قرار گرفت.

کد خبر: 89365