نویسنده:

امیرآصف طیبی- خبرگزاری دید

چرا این موضوع بلافاصله پس از بازداشت شمار زیادی از جوانان توسط وزارت داخله مطرح می‌گردد؟ اگر ادعای وزارت داخله واقعی است، چرا این وزارت از افشای کسانی که پشت مجرمین را گرفته‌اند، خودداری می‌کند؟

وزارت داخله به تازگی با راه‌اندازی عملیات گسترده در پایتخت شمار زیادی از افراد را که گفته می‌شود در بی‌نظمی‌ها و ناهنجاری‌های رو به گسترش ماه‌های اخیر دست دارند، بازداشت کرده است. گفته می‌شود که افراد بازداشت شده متهم به شرکت در سرقت‌های مسلحانه، راهزنی و کشتار شهروندان پایتخت می‌باشند.
این سناریو که پس از راه‌اندازی کارزار اعتراضی «کابل امن نیست» از سوی شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی عملی گردید، ظاهراً با دخالت برخی افراد زورمند و وکلای پارلمان عقیم ساخته می‌شود. وزارت داخله گفته که شماری از وکلای پارلمان برای رهایی افراد بازداشت شده دست به کار شده‌اند و تلاش دارند با فشار بر این وزارت، از سپردن آنان به پنجه قانون ممانعت کنند.
پرسش این است که چرا این موضوع بلافاصله پس از بازداشت شمار زیادی از جوانان توسط وزارت داخله مطرح می‌گردد؟ اگر ادعای وزارت داخله واقعی است، چرا این وزارت از افشای کسانی که پشت مجرمین را گرفته‌اند، خودداری می‌کند؟
واقعیت این است که بسیاری از شهروندان، این ادعای وزارت داخله را سناریوی جدیدی می‌دانند که برای پوشش دادن ناکارآمدی و فساد موجود در این وزارت، آن را مطرح کرده و در صدد فریب افکار عمومی می‌باشد. وزارت داخله تلاش دارد با استفاده از عناوین مبهم، عملکرد ضعیف خود را در مبارزه با ناامنی پایتخت و سایر شهرهای کشور توجیه نماید.
ادعای تازه‌ وزارت داخله اگر مستند نگردد، به معنای این است که یکی از دو مسئله‌ای زیر در آن مطرح می‌باشد؛
مسئله اول این است؛ وزارت داخله که گمانه‌های همدستی با سارقان و مجرمان جنایی برای خیلی از منسوبین آن به جدیت در سطح اجتماع مطرح می‌باشد، تلاش دارد که ضمن رهایی این افراد، آزادی آن‌ها را به آدرس‌های مبهم نسبت دهد و به عبارت دیگر، «هم شریک دزد شود و هم رفیق قافله» هم دزدان مسلح مرتبط با منسوبین خود را رها سازد و هم این‌که در افکار عمومی رهایی آنان را به گروه‌های فشار بیرون از وزارت نسبت دهد.
مسئله دوم این است که عملیات انجام شده اخیر با یک استراتژی غلط صورت گرفته و در یک عملیات احساساتی، منسوبین وزارت داخله شهروندان را از سطح شهر جمع کرده و برای افکار عمومی چنین اعلام کرد که تمامی افراد بازداشت شده همان دزدان، قاتلان و مجرمانی هستند که در ماه‌های اخیر شهر را به شدت ناامن ساخته و آرامش شهروندان را برهم زده‌اند، درحالی که ممکن است بسیاری از این شهروندان هیچ‌گونه جرمی مرتکب نشده باشند، بی‌گناه بازداشت شده باشند و تنها گناه شان این باشد که در شب عملیات وزارت داخله در پایتخت، ناوقت به خانه برگشته باشند و در مسیر بازگشت به چنگ نیروهای پولیس افتاده باشند. حالا ممکن وزارت داخله به این اشتباه خود در نحوه برخورد با سارقان پی برده و بخواهد برای رهایی افرادی که واقعاً گناه ندارند، راهی پیدا کند.
در غیر این صورت، وزارت داخله اگر همدست سارقان نیست، اگر شایعه سازی نمی‌کند و اگر به دنبال توجیه عملیات و استراتژی غلط خود نمی‌باشد، می‌بایست به صورت مستند کسانی را که از سارقان حمایت می‌کند و برای رهایی دشمنان امنیت مردم فشار وارد می‌سازند، افشا نماید.

کد خبر: 62331