دیدار روز گذشته روسای جمهور روسیه و امریکا در هلسینکی و کنفرانس خبری پس از آن که در آن ترامپ از پوتین دفاع کرده و گفت که باور نمی‌کند روسیه در انتخابات امریکا مداخله کرده باشد، با واکنش تند اعضای کنگره ایالات متحده امریکا مواجه شده و « بزدلانه و شرم‌آور» خوانده شد.دیدار روز گذشته روسای جمهور روسیه و امریکا در هلسینکی و کنفرانس خبری پس از آن که در آن ترامپ از پوتین دفاع کرده و گفت که باور نمی‌کند روسیه در انتخابات امریکا مداخله کرده باشد، با واکنش تند اعضای کنگره ایالات متحده امریکا مواجه شده و « بزدلانه و شرم‌آور» خوانده شد.
واکنش تند اعضای کنگره امریکا بیشتر بر انکار دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا از سوی دونالد ترامپ صورت گرفته است.
به نقل از یورونیوز، سناتور جان مک‌کین از حزب جمهوری‌خواه در بیانیه‌ای اعلام کرد‌:« کنفرانس خبری هلسینکی در نوع خود یکی از بی‌شرمانه‌ترین حضورهای یک رییس‌ جمهور امریکا بود که به یاد داریم. خامی،‌ خودمحوری و همبستگی بیجا و همدلی او با خودکامگان، قابل محاسبه نیست. نشست هلسینکی یک اشتباه اسف‌بار بود.»
جان مک‌کین در ادامه سخنان تندش، افزود:«هیچ رییس‌ جمهور دیگر تاکنون خود را این چنین ذلیلانه در برابر یک جبار، خوار و خفیف نکرده بود.»
همچنان « پت تومی» از حزب جمهوری‌خواه و « چاک شومر» از حزب دمکرات، دو سناتور دیگر امریکایی بودند که در واکنش به این موضع ترامپ، احتمال اعمال تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه مطرح کرده‌اند.
آقای تومی در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌« ایالات متحده باید تحریم‌های سخت تازه‌ای علیه روسیه وضع کند.»
نانسی پلوسی رهبر دمکرات‌ها در مجلس نماینده‌گان امریکا نیز گفت‌:« ضعف رییس‌ جمهور ترامپ در برابر پوتین شرم‌آور بود و ثابت می‌کند که روس‌ها برگ برنده‌ شخصی، مالی یا سیاسی علیه رییس جمهوری ما دارند.»
چاک شومر در یک کنفرانس خبری گفت:‌« در تاریخ کشورمان،‌ امریکایی‌ها هرگز ندیده بودند که یک رییس‌ جمهوری ایالات متحده از دشمن خودش پشتیبانی کند،‌ چنان که ترامپ از پوتین حمایت کرد.»
آقای شومر کنایتاً پیروزی پوتین را به جدال زمان شوروی میان سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور تشبیه کرد: «او حرف کا. ‌گ. ‌ب را به گفته مردان و زنان سی‌. آی. ای ترجیح داد.»
در دیدار روز گذشته روسای جمهور روسیه و امریکا، ترامپ از پوتین دفاع کرده و گفت که باور نمی‌کند او در انتخابات امریکا مداخله کرده باشد.


کد خبر: 32807