در این بخش می‌خواهیم به کمک “Jim De Yonker” متخصص ویرایش تصاویر و موسس شرکت«Lux My Photo» شما را با ۴ نشانه شاخص که با آن ها می‌توانید به فوتوشاپی بودن تصاویر پی ببرید، آشنا کنیم.

در این بخش می‌خواهیم به کمک “Jim De Yonker” متخصص ویرایش تصاویر و موسس شرکت«Lux My Photo» شما را با ۴ نشانه شاخص که با آن ها می‌توانید به فوتوشاپی بودن تصاویر پی ببرید، آشنا کنیم.

برای این که از این به بعد بتوانید بفهمید تصاویر قرار داده شده روی فیسبوک یا اینستاگرام افراد ویرایش شده است یا نه، با ما همراه باشید.

نشانه اول: پس زمینه پیچ و تاب خورده و دستکاری شده

تصویر این سگ واقعی به نظر می‌رسید اگر پیچ و تاب در چوب‌های پس زمینه وجود نداشت.

این یکی از آشکار ترین نشانه‌های دستکاری تصاویر است که در سال ۲۰۱۴ در رسانه ها سر و صدای زیادی به پا کرد. چرا که مردم و به خصوص افراد مشهور از اپلیکیشن‌های ویرایش تصاویر که به آن‌ها اجازه می‌داد شکل بدن و اندام خود را تغییر دهند، استقبال زیادی کردند. ولی مشکل آنجا بود که اکثر افراد توجهی به پس زمینه نداشتند و به صورت ناخود آگاه تغییراتی در پس زمینه ایجاد کرده و بافت آن را خم و منحرف می‌کردند.

De Yonker می‌گوید: وقتی شما در این اپلیکیشن ها سعی می‌کنید یکی از اندام خود را لاغر تر نشان دهید و آن را به داخل فشار می‌دهید، در اکثر مواقع پس زمینه تصویر نیز فشرده شده و تغییر می‌کند ولی بیشتر مردم پس زمینه را اصلاح نمی‌کنند. اگر برای مثال شما قصد داشته باشید کمی اندام پای خود را باریک تر نشان دهید ممکن است در پس زمینه یک در وجود داشته باشد که پس از اعمال تغییرات دیگر طبیعی و مستقیم به نظر نمی‌رسد.

نشانه دوم: واضح بودن کل اشیای موجود در تصویر (گویی روی همه اشیا فوکس شده)

روی همه  اجزای تصویر فوق فوکس انجام شده است، از درختچه‌های گوشه راستی گرفته تا کوه‌های موجود در پس زمینه

وقتی در تصویری مثل این، همه اجزای آن کاملاً واضح است (یا اصطلاحاً روی آن فوکس شده) به احتمال زیاد آن تصویر ترکیبی از چند تصویر مختلف است.

De Yonker می‌گوید: اگر شما در تصویری افرادی را داشته باشید که با فاصله ۱۵ متری از هم قرار دارند، شخصی که در موقعیت عقب تر قرار دارد نباید کاملاً واضح باشد. بنابر این اگر همه اجزا درون تصویر کاملا واضح هستند به احتمال زیاد آن تصویر ویرایش شده است چرا که در حقیقت هیچ دوربینی توانایی ثبت چنین تصاویری را ندارد.

گاهی اوقات فقط بخشی از تصاویر با فتوشاپ و یا اپلیکیشن های مشابه واضح سازی می‌شوند ولی هنگامی که کل مناظر موجود در پس زمینه و پیش زمینه واضح و شفاف هستند معمولا دو یا چند تصویر با هم ترکیب شده‌اند.

نشانه سوم: نبودن خط و لک روی صورت

De Yonker می‌گوید: بسیاری از اپلیکیشن‌های غیر حرفه‌ای به جای اصلاح کردن سطح پوست، فقط آن را blur )محو) می‌کنند.

افراد فوتوشاپ کار حرفه‌ای با هنر خود به تصاویر نگاه کرده و از طبیعی بودن خروجی آن حتی زمانی که جوش‌ها و نواحی ناهموار صورت را حذف کرده‌اند، اطمینان حاصل می‌کنند. ولی اپلیکیشن‌های ویرایش تصویر مثل فوتوشاپ فقط نرم افزارهای کامپیوتری هستند و کیفیت تصویر خروجی را تشخیص نمی‌دهند.

De Yonker افزود: وقتی این نرم افزارها پوست شما را روتوش می‌کنند، در واقع رنگ ها را محو کرده و با هم ترکیب می‌کنند که به هیچ وجه شبیه پوست واقعی نیست و بیشتر شبیه به آن است که کسی پوست شما را رنگ زده است!

نشانه چهارم: وجود الگوهای تکراری در تصویر

از آنجایی که من عاشق این بوته‌های گل هستم آن ها را در کل تصویر قرار داده‌ام

یکی از ترفندهای آسانی که فوتوشاپ کارهای مبتدی از آن استفاده می‌کنند، کپی و شبیه سازی کردن قسمتی از تصویر و قرار دادن آن در قسمتی دیگر است.

De Yonker می‌گوید: در این تصاویر اجزای تکراری وجود دارد و چشم انسان می‌تواند به سرعت آن‌ها را تشخیص دهد.

این الگوهای تکراری ممکن است در ابتدا مشکلی به نظر نرسد ولی مغز انسان به اندازه‌ای پیشرفته است که می‌تواند آن ها را بیابد و پیدا کردن این الگوهای تکراری برای سایر افراد بسیار آسان است.

De Yonker می‌افزاید: این مشکل وقتی حاد تر می‌شود که شما سعی می‌کنید سطح پوست خود را در تصاویر اصلاح کنید.

او می‌گوید: اشخاص وقتی سعی می‌کنند لکه یا ناهمواری‌ها را از روی پوستشان حذف کنند، قسمتی از پوست را کاپی کرده و روی قسمت مشکل دار قرار می‌دهند. ولی اگر این کار درست انجام نشود شما الگوی‌های تکراری را می‌بینید که بارها و بار ها کاپی شده و روی تصویر قرار داده شده است. وقتی شما از نمای نزدیک روی آن کار می کنید ایرادی نمی‌بینید ولی وقتی تصویر را به عقب می‌برید و نگاه کلی می‌اندازید ناهماهنگی‌ها یکی یکی نمایان می‌شود.

کد خبر: 56471