مشاور امنیت ملی در واکنش به احتمال خروج نظامیان امریکایی از کشور می‌گوید، هم اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بدون حمایت خارجی‌ها، ۹۶ درصد عملیات نظامی را انجام می‌دهند و در سال آینده این میزان به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری دید، حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی کشور در کنفرانس مشترک با مقامات امنیتی افغان و فرماندهی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، گفت: اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بدون حمایت‌های خارجی، ۹۶ درصد عملیات نظامی را انجام می‌دهند و در سال آینده این میزان به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.
بربنیاد خبرنامه‌ منتشرشده از سوی ارگ ریاست جمهوری، در این کنفرانس جنرال جان دیدریک معاون ماموریت حمایت قاطع نیز گفت که این نیروها نسبت به تجهیز، آموزش و مشورت به نیروهای امنیتی افغان متعهد استند.
چندی پیش دونالد ترامپ در توییتی اعلام کرد که نیروهای باقی‌مانده امریکایی تا جشن کریسمس باید افغانستان را ترک کنند.
وزارت دفاع ملی کشور نیز ساعاتی پس از آن تصریح کرد که نیروهای امنیتی افغان به ‌طور مستقل و بدون کمک نیروهای خارجی قادر به دفاع از خاک و مردم افغانستان هستند و در ۶ ماه اخیر نیز تمام عملیات نظامی را به‌صورت مستقل انجام داده‌اند.
پیش از این نیز، مشاور امنیت ملی کشور در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که درصورت شکست مذاکرات صلح با طالبان، دولت افغانستان آمادگی‌ هرگونه سناریویی را دارد.

کد خبر: 77198