جواد ظریف وزیر خارجه ایران که در پارلمان آن کشور صحبت می‌کرد به افغانستان هشدار داده است که در صورت عدم رعایت حقابه ایران از آب رود هلمند، کشورش مجبور است دست به عمل متقابل بزند.
سال گذشته حسن روحانی رییس جمهور این کشور نیز گفته بود که تهران نمی‌تواند در برابر ساخت بندهای آب در افغانستان بی‌تفاوت باشد که با واکنش تند ریاست جمهوری کشور مواجه شد.
تاکنون وزارت خارجه کشور به این اظهارات آقای ظریف واکنشی نشان نداده است.
آقای ظریف گفته است:« اکنون یک مسیر باقی می‌ماند که آن عمل متقابل است؛ یعنی اقدامی در جهت سخت‌گیری در برخی حوزه‌ها برای افغانستان صورت گیرد؛ لذا ما از دولت افغانستان توقع داریم که قبل از آن‌که ایران ناگزیر به اقدام متقابل شود، نیازهای به حق و قانونی ما را مورد توجه قرار دهد.»
ظریف در مورد مسئله آب هلمند اظهار کرده است: موضوع حقابه‌ ایران از هیرمند و هریرود سال‌ها مسئله‌ روابط ایران و افغانستان بوده است. قرارداد ۱۳۵۱ بعد از ده‌ها سال مذاکره و گفت‌وگو به نتیجه رسید. از زمانی که ایران به صورت جدی موضوع را پی‌گیری کرده تا کنون ۱۶ بار جلسه‌ ویژه حقابه‌ هیرمند برگزار شده است. در سفرهای روسای جمهوری دو کشور به تهران و کابل یکی از موضوعات اساسی ما با دولت افغانستان حقابه‌ ایران از هیرمند بوده است.
در دهه‌ پنجاه خورشیدی، میان موسی شفیق نخست‌وزیر وقت افغانستان و امیرعباس هویدا نخست‌وزیر وقت ایران معاهده‌ای امضا شد که بر بنیاد آن هر ثانیه ۲۶ متر مکعب آب هیرمند از طریق سیستان وارد ایران شده و به دریاچه‌ هامون سرازیر شود.
ایران اکنون مدعی است که میزان حقابه‌اش از رود هلمند در ماه‌های حوت و حمل بسیار ناچیز و حتا کمتر از سال‌های خشک و کم‌آب بوده است.
با این همه، تاکنون وزارت خارجه کشور در برابر این اظهارات وزیر خارجه ایران واکنشی نداشته است.


کد خبر: 28819