وزارت دفاع امریکا گزارش کرده است که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در شش ماه گذشته نسبت به عین زمان در سال پیش، ‌۷۳ درصد افزایش یافته است.
پنتاگون در این گزارش گفته که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در جریان شش ماه، از یکم دسمبر ۲۰۱۷ تا ۳۱ می ۲۰۱۸، در مقایسه با عین محدوده زمانی در یک سال پیش از آن، ۷۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
پنتاگون در گزارشی به کانگرس ایالات متحده، آمار تلفات غیرنظامیان را در این مدت، بیش از ۴۲۲۰ نفر ارایه کرده که یک چهارم آن کشته و سه چهارم دیگر زخمی است.
هرچند، یوناما در گزارش سه ماه نخست سال روان میلادی در مورد تلفات ملکی در افغانستان گفته است که از یکم جنوری تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۸ کم از کم ۷۶۳ غیرنظامی کشته و ۱۴۹۵ نفر دیگر زخمی شده است که کماکان با آمار تلفات در عین مدت در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ در یک سطح قرار دارد.
صدای امریکا نوشت که همچنان در این گزارش آمده است که تلفات منسوبان قوای امنیتی و دفاعی افغانستان در جریان گشت و عملیات تلاشی، حدود ۱۴ درصد افزایش یافته اما در گزارش آمده است که تلفات قوای مسلح افغانستان در جریان عملیات جنگی کاهش یافته است.
با اینحال، آمار دقیق تلفات قوای مسلح افغانستان در این گزارش مشخص نشده است.
مقام‌های امریکایی در گذشته گفته بودند که آمار تلفات اردو و پولیس افغانستان رو به کاهش است، اما بر اساس گزارش پنتاگون، اعتدال هوا در زمستان گذشته سبب شد تا طالبان در تقریباً سرتاسر افغانستان عملیات خود را بر ضد قوای کشور ادامه دهند که این امر موجب افزایش تلفات نظامیان شده است.


کد خبر: 32136