نمایندگان گروه طالبان در قطر گفته‌‌اند که نمایندگان سیاسی آنان در انتظار برقراری ارتباط رسمی ‌ایالات متحده در پیوند به آغاز گفت‌‌وگوی مستقیم‌اند تا راه حل سیاسی‌ برای پایان جنگ پیدا شود.نمایندگان گروه طالبان در قطر گفته‌‌اند که نمایندگان سیاسی آنان در انتظار برقراری ارتباط رسمی ‌ایالات متحده در پیوند به آغاز گفت‌‌وگوی مستقیم‌اند تا راه حل سیاسی‌ برای پایان جنگ پیدا شود.
این اظهارات طالبان پس از آن صورت گرفت که نیویارک‌تایمز روز دوشنبه ( ۲۵ سرطان) گزارشی را در پیوند به دستور ترامپ رییس جمهور ایالات متحده‌ امریکا در مورد آماده‌گی این کشور برای گفت‌‌وگوهای مستقیم با طالبان نشر کرد.
یک نماینده‌ طالبان در دفتر سیاسی قطر روز دوشنبه ( ۲۵ سرطان) در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه‌ دیلی‌تایمز پاکستان گفته است:« ما گزارش‌هایی را در پیوند به تصمیم ایالات متحده برای آغاز گفت‌و‌گوهای مستقیم مرور کرده‌ایم و منتظر پیشنهاد رسمی ‌برای آغاز این گفت‌و‌گو‌ها هستیم، اما تا هنوز ارتباط رسمی برقرار نشده است».
این فرستاده‌ طالبان که نخواسته نامی‌ از او برده شود، گفته است برای اعتمادسازی، می‌خواهیم پیش از آغاز گفت‌و‌گوهای مستقیم، نام رهبران ما از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد حذف شود.
این در حالی است که دفتر طالبان در قطر، چند روز پس از گشایش در سال ۲۰۱۳ به دلیل انتقادهای شدید بر موجودیت پرچم سفید طالبان با داشتن عبارت امارت اسلامی دوباره بسته شد.
در این گزارش آمده است که اکنون ایالات متحده‌ امریکا نیز انعطاف‌پذیری نشان داده و آماده‌ گفت‌و‌گوی مستقیم با طالبان است.
هرچند روز گذشته جنرال جان نیکلسون فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان، گفت‌وگوی مستقیم را با طالبان رد کرد.

کد خبر: 32825