سفیر جمهوری خلق چین برای افغانستان در واکنش به اظهارات مقامات امریکایی در مورد نقش چین در افغانستان، می‌گوید کمک‌های چین به افغانستان برای همه آشکار است.

سفیر جمهوری خلق چین برای افغانستان در واکنش به اظهارات مقامات امریکایی در مورد نقش چین در افغانستان، می‌گوید کمک‌های چین به افغانستان برای همه آشکار است.
به گزارش خبرگزاری دید، ونگ یو سفیر چین در کابل در واکنش به اظهارات مقامات امریکایی که گفته بودند چین بازیگر واقعی در توسعه افغانستان نبوده است، می‌گوید چین در هر عرصه‌ای به مردم افغانستان کمک کرده و این که حکومت چین نه تنها به مردم افغانستان کمک کرده، بلکه به آن‌ها آموخته است چگونه ظرفیت اقتصادی و اجتماعی خود را بالا ببرد.
الیس ولز معاون سیاسی وزارت امور خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی چندی قبل گفته بود که چین بازیگر واقعی در توسعه افغانستان نبوده است.
در همین حال، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای به نقل از سفیر چین می‌گوید که کشورش در دهه ۱۹۷۰ به پروژه آبرسانی در ولایت پروان کمک کرده و شفاخانه میرویس را در ولایت قندهار اعمار کرده که مردم عادی همه روزه از آن‌ استفاده می‌کند.
وی افزود:« از سال ۲۰۰۱ بدین سو، چین به روند بازسازی افغانستان پیوست و پیوسته در این راستا کمک نمود. او از اعمار شفاخانه جمهوریت، دیپارتمنت چینایی در دانشگاه کابل، مرکز ملی آموزش‌های تخنیکی و مسلکی، ادیتوریم کابل، مرکز برق آفتابی در ولایت بامیان و دیگر پروژه‌ها به عنوان مثال نام برده است.»
سفیر چین در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرده است که بسیاری از دوستان افغانش به وی گفته كه ایالات متحده در ۱۸ سال حضور خود، صلح، ثبات یا توسعه را برای این كشور به ارمغان نیاورد. دموکراسی، حقوق بشر یا آزادی که ایالات متحده طی این همه سال‌ وعده داده بود، کجاست؟
ونگ یو در ادامه تأکید می‌کند:« ما صمیمانه امیدواریم امریکا افغانستان را به جای بازی به مکانی برای همکاری در نظر گیرد و تمام اقدامات و اندیشه‌های خود را برای توسعه بهتر افغانستان اختصاص دهد.»

کد خبر: 59680