وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که در جریان سال گذشته‌ خورشیدی (۱۳۹۹) دو هزار و ۴۹۰ متریک تُن عسل در سراسر کشور تولید شده است.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که در جریان سال گذشته‌ خورشیدی (۱۳۹۹) دو هزار و ۴۹۰ متریک تُن عسل در سراسر کشور تولید شده است.
به گزارش خبرگزاری دید، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری امروز پنجشنبه (۱۹حمل ) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که میزان تولید عسل در جریان سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۸ خورشیدی ۳۹۰ تُن افزایش یافته است.
در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، دو هزار و ۱۰۰ تُن عسل در افغانستان تولید شده بود.
در خبرنامه آمده است، ولایت پکتیا با تولید ۸۹۹ تُن عسل در صدر قرار گرفته و ولایت‌های ننگرهار و خوست هر کدام با تولید ۵۰۰ تُن و ۴۱۶ تُن عسل در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته‌اند.
ولایت‌های هرات، لغمان، بدخشان، کندز و بامیان نیز در فهرست ولایت‌های با تولید بیشترین عسل قرار گرفته‌اند.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفته است که در حال حاضر شش‌هزار و ۷۵۷ فارم بزرگ و کوچک پرورش زنبور عسل در سراسر کشور وجود دارند.
بیشتر این فارم‌ها در ولایت‌های بادغیس، هرات، بدخشان، کندز، دایکندی، بامیان، لوگر، سرپل، فراه، میدان‌وردک، کاپیسا، تخار، بغلان و خوست قرار دارند.
وزارت زراعت همچنان گفته است که ولایت بادغیس با داشتن ۷۲۲ فارم، هرات با ۵۹۳ فارم، پکتیا با ۵۵۰ فارم و بدخشان با ۵۲۶ فارم پرورش زنبور عسل، در صدر قرار دارند.
بر اساس معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، زنبورداری به‌عنوان یک شغل پُردرآمد در حال رشد است و محصولات آن بازار خوب داخلی و خارجی دارد.
هم‌اکنون یک کیلو گرام عسل خالص در بازارهای داخلی از ۵۰۰ تا دو هزار افغانی نظر به نوعیت آن به فروش می‌رسد.

کد خبر: 88425