امروز بعد از ظهر پروژه بزرگ تاپی که نگاه‌های مردم افغانستان را نسبت به آینده روشن کرده است با حضور رؤسای جمهور افغانستان و ترکمنستان، صدر اعظم پاکستان، وزیر دولت در امور خارجه هند و صدها تن از مهمان‌های داخلی و خارجی طی یک مراسم با شکوهی در تالار مولانا- هرات افتتاح شد.


امروز بعد از ظهر پروژه بزرگ تاپی که نگاه‌های مردم افغانستان را نسبت به آینده روشن کرده است با حضور رؤسای جمهور افغانستان و ترکمنستان، صدر اعظم پاکستان، وزیر دولت در امور خارجه هند و صدها تن از مهمان‌های داخلی و خارجی طی یک مراسم با شکوهی در تالار مولانا- هرات افتتاح شد.
در این محفل مقامات بلند پایه افغانستان، ترکمستان، پاکستان و هند سخنرانی کردند.
به گزارش خبرگزاری دید، رییس جمهور غنی در نخست از ولایت هرات توصیف کرد.
وی افزود، دروازه‌های هرات نمایندگی از ارتباطاتش می‌کند و هرات چهار راه آسیا بود و منحیث چهار راه آسیا خواهد شد.
آقای غنی در ادامه گفت: این پروژه تنها ابتدایش در هرات است و به فراه، نیمروز، هلمند و قندهار توسعه خواهد یافت.
او در ادامه تاکید کرد که افغانستان از هیچ اقدامی در عملی‌شدن این پروژه دریغ نمی‌کند.
موصوف در بخشی از سخنانش گفت: ما با هیچ کشور سر ستیز و دشمنی نداریم ولی به منافع خود فکر می‌کنیم. هدف ما محور همکاری منطقه‌ای است.
او همچنان در توصیف تاپی گفت: این پروژه دسترخوان مردم ما را تغییر می‌دهد. روشنایی را به خانه‌هایی تاریک افغانستان و پاکستان و هند می‌رساند.
این پروژه ابتدایی تغییر اعتماد بر آینده افغانستان است. اعتماد کامل به حکومت وحدت ملی و هماهنگی دولت و ملت افغانستان است.
رییس جمهور غنی متذکر شد که امروز باز هم شاهدیم که تورغندی دوباره راه اصلی افغانستان می‌شود.
آقای غنی، گفت: مهمترین تاثیر این پروژه این است که هرات و فراه و نیمروز و هلمند و قندهار دوباره با هم وصل می‌شود.
در همین حال، قربانقلی بردی محمدوف، رییس جمهوری ترکمنستان در این مراسم در نخست از رییس جمهوری افغانستان به‌خاطر برگزاری برنامه تشکری کرد و این روز را یک جشن و روز تاریخی خواند.
او گفت: این نشست و این دیدار نشان دهنده مشترک بودن تفکرات، نشان دهنده حسن همکاری بین ملت هر چهار کشور است و مطمئنم که این همکاری در سطح بین‌المللی گسترش می‌یابد.
رییس جمهور ترکمنستان، از مردم افغانستان تشکر و قدردانی
کرده و افزود، باور دارم که برای توسعه صنعتی و اقتصادی مردم افغانستان این پروژه تاثیر مثبتی دارد و من مطمئنم که شاهد این تاثیرات خواهیم بود.
موصوف تصریح کرد که از این پس هم شاهد اجرای طرح‌هایی در زمینه‌های اقتصادی و سایر زمینه‌ها خواهیم بود و این طرح‌ها برای ما اهمیت دارد.
آقای محمد وف، بار دیگر تاکید کرد که ترکمنستان از این پس هم از همه جنبه‌ها «سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و سایر زمینه‌ها» کمک‌هایش را به افغانستان ادامه خواهد داد.
او همچنان افزود، در اجرایی‌کردن اهداف تجارتی، اقتصادی و فرهنگی مصمم هستیم و برای نزدیکی نظرات کشورها هم ابتکاراتی را روی دست گرفته‌ایم که نتایج مهمی خواهد داشت و همه‌ای این‌ها باعث توسعه و همکاری سیاسی و اقتصادی ما در سطح بین‌الملل خواهد شد.
رییس جمهور ترکمنستان، گفت: ما چنین طرح‌های مهمی را به صورت مشترک اجرا می‌کنیم و این افتخار بزرگی است و این روابط از این پس هم گسترش می‌یابد.
رییس جمهور ترکمنستان، در ادامه گفت: دو قطعنامه هم بنابر همین مسئله انرژی تصویب شده است. تلاش‌های ما را دنیا هم پذیرفته است.
از این پس در توسعه اقتصادی کشور افغانستان هم ادامه کار می‌دهیم.
او افزود، خط آهن را اجرایی کردیم. هم اکنون به تعداد ۷۶ واگن داریم.
موصوف، در اخیر متذکر شد که سازمان ملل متحد سه قطعنامه را در زمینه همکاری‌های ترانسپورتی تصویب کرده و این به نفع ما است و از آن استفاده می‌کنیم.
در ادامه شاهد خاقان عباسی صدر اعظم پاکستان، گفت: این پروژه زندگی صدها هزار نفر را تغییر می‌دهد.
وی افزود، به رییس جمهور افغانستان اطمینان می‌دهم که دولت و مردم پاکستان به بهبودی افغانستان فکر می‌کنند.
موصوف اجرایی‌شدن، پروژه تاپی را به نفع همه‌ای مردم چهار کشور دانست.
از سویی دیگر، همام. جی. اکبر، وزیر دولت در امور خارجه هندوستان در نخست حرف‌هایش از هرات توصیف کرد و گفت: هرات تاریخ زیبا دارد و هرات شهری بسیار زیبا است.
وی افزود، هرات دارای گره‌های مشترک دوستی زیادی با هند است، از جمله بند سلما.
او در مورد تاپی گفت: تاپی می‌تواند همان خط تعریف کننده اتصال اقتصادی قرن ۲۱ باشد.
وی همچنان افزود، این طرح باعث دوستی، صلح و همکاری های بیشتر می‌شود.
وزیر دولت در امور خارجه هند در باره افغانستان خاطر نشان ساخت که افغانستان باید به تمام قوت‌های این منطقه دست داشته باشد چون اگر قلب آسیا بند شود، همه چیز این منطقه آسیب می‌بیند.
موصوف در جهت تامین امنیت پروژه تاپی افزود، ما مطمئین هستیم که با شجاعت نیروهای امنیتی افغانستان، این گاز با امنیت به مقصد می‌رسد.
آقای اکبر همچنان تصریح کرد که افغانستان دارای مردم شجاعی است و از تاپی بسیار استفاده خواهد برد.

این در حالی است که امروز در کنار افتتاح پروژه تاپی در افغانستان، پروژه‌های، برق تاپ، فایبر نوری و خط آهن ترکمنستان و افغانستان نیز افتتاح شد که با اجرایی‌شدن این پروژه‌ها اهمیت قابل ملاحظه‌ای را در آینده برای افغانستان خواهد داشت.

 


کد خبر: 24523