خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در مورد تأمین امنیت میدان‌هوایی کابل می‌گوید که تاکنون تصمیمی در این رابطه اتخاذ نشده و رایزنی‌ها ادامه دارد.


به نقل از آناتولی، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه روز گذشته در رابطه با نتیجه دیدارها با هیئت اعزامی امریکایی در مورد تامین امنیت و مدیریت میدان‌هوایی بین‌المللی حامد کرزی کابل گفت که تا کنون تصمیمی اتخاذ نشده و پس از تحقق شرایط برنامه تامین امنیت اجرایی می‌شود.
آکار گفته است: در این زمینه تصمیمی اتخاذ نشده است. تماس‌ها پیرامون آن ادامه خواهد یافت. نتیجه مذاکرات را در نشستی به ریاست رجب طیب اردوغان رییس جمهور‌مان به بحث خواهیم گذاشت و پس از تصویب، برنامه را اجرایی می‌کنیم.
آکار با تاکید بر اهمیت بالای این موضوع از لحاظ آینده و تامین نیازهای مردم افغانستان افزوده است: ترکیه از ۶ سال گذشته مدیریت این میدان‌هوایی را عهده‌دار شده است. رییس جمهور مان در نشست سران ناتو به برخی شروط و موضوعات در این زمینه اشاره کرد. اعلام کردیم که با تامین این شروط ما می‌توانیم در آنجا بمانیم.
به گفته وی، با کشورهای مختلف در زمینه حمایت سیاسی، لوجستیک و مالی گفت‌وگو می‌شود و برخی تصمیمات سیاسی باید توسط سازمان ملل متحد و ناتو در توافق با دولت افغانستان گرفته شود.
وزیر دفاع ترکیه بیان داشته است: رایزنی‌ها با امریکایی‌ها هم ادامه دارد. افغانستان برادر ماست، تاکنون تمامی تلاش‌های خود را برای تامین صلح، آرامش و ثبات آن‌ها انجام داده و انجام می‌دهیم.
این در حالی است که امریکایی‌ها روز گذشته پایگاه بگرام را تخلیه کردند.

کد خبر: 92835